مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی زیبایی سینه / جراحی ترمیم سینه پس از سرطان سینه

جراحی ترمیم سینه پس از سرطان سینه

جراحی ترمیم سینه پس از سرطان سینه

جراحی ترمیم سینه پس از سرطان سینه چیست؟

در سرطان سینه برای از بین بردن تومور و رفع این بیماری، گاهی نیاز است تا سینه تخلیه شده و همین امر باعث می شود که خانم ها دچار افسردگی و پایین آمدن اعتماد به نفس شوند. درست است که سرطان سینه در مردان نیز رخ می دهد ولی آمار نشان می دهد که از 8 زن یک نفر به این مشکل دچار می شوند و همین آمار نشان دهنده درگیری بیشتر زنان به این بیماری است.

بعد از برداشتن سینه افرادی به دنبال ترمیم و بازسازی آن هستند به همین جهت جراحی ترمیم سینه پس از سرطان یک انتخاب مناسب برای آن ها به شمار می رود. از این رو به دنبال یافتن بهترین متخصص در این زمینه رفته و با انجام جراحی ترمیم پستان اعتماد به نفس از بین رفته خود را باز می‌گردانند.

بیشتر بدانید: جراحی پروتز سینه

دلایل انجام جراحی بازسازی پستان

افرادی که به دنبال جراحی بازسازی پستان هستند با توجه به شرایطی که در آن قرار دارند تصمیم گیری می کنند و ممکن است دلایل مختلفی برای این جراحی داشته باشند. از مهم‌ترین دلایلی که شخصی برای جراحی ترمیم پستان تصمیم می گیرد بازگرداندن زیبایی و اعتماد به نفس است. چرا که با برداشتن سینه حس ناکافی بودن در شخص ایجاد می شود.

از دیگر دلایلی که در این بین دخیل هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

–        بهتر کردن شکل ظاهری سینه

–        ایجاد تعادل بین دو سینه

–        از بین بردن ناراحتی های جسمی و روانی

–        بالا بردن رضایت بیمار

بازسازی پستان ها پس از ماستکتومی

جراحی بازسازی سینه بعد از عمل ماستکتومی قابل انجام است. برای انجام این جراحی ترمیمی می توان مدتی را صبر کرد یا بلافاصله برای جراحی اقدام نمود. چرا که بعد از برداشتن کامل سینه، حس های غم و ناراحتی در شخص زیاد شده و نیاز است تا با ترمیم و بازسازی این حس را از بین ببرد. درست است که با جراحی می توان تعادل و حس غم را از بین برد ولی باید توجه داشته باشید که در این نوع جراحی به هیچ عنوان شما حس یک سینه واقعی را نخواهید داشت. بعد از مدت زمانی پوست پستان بازسازی شده حساس می شود ولی با این حال نمی توانید احساس یک سینه واقعی را تجربه کنید.

جراحی ترمیمی سینه چه مزایایی دارد؟

جراحی ترمیمی سینه با توجه به شرایطی که هر شخص دارد می تواند مزیت های مختلفی داشته باشد. ترمیم ظاهری پستان، ایجاد تعادل در بین سینه ها، ایجاد فرم مناسب برای سینه و … از جمله مواردی است که در جراحی پستان مورد توجه زنان است.

آمادگی قبل از جراحی بازسازی پستان

اگر برای جراحی ترمیم پستان تصمیم نهایی خود را گرفته اید باید برای قبل از جراحی مواردی را رعایت کرده و به نوعی خود را برای انجام جراحی آماده کنید.

– مشورت با پزشک: به دلیل اینکه جراحی ترمیم سینه روش های مختلفی دارد نیاز است قبل از جراحی با پزشک خود در این زمینه مشورت کرده و با راهنمایی های او یک روش مناسب با توجه به شرایط خود را انتخاب نمایید.

– انجام آزمایشات قبل از جراحی: نیاز است تا برخی از آزمایشات که قبل از جراحی نیاز است را انجام داده و در اختیار پزشک خود قرار دهید.

– استفاده نکردن از مواد مضر: برای انجام جراحی باید از مصرف هر‌گونه دخانیات و یا نوشیدن مشروبات الکلی دست بکشید. چرا که مصرف این موارد قبل از جراحی ریسک عفونت را بالا برده و باعث می شود تا زمان زیادی برای درمان در پیش داشته باشید.

– استعدادهای بدنی: با توجه به شرایط بدنی پزشک به بیمار توصیه می کند که به تمرینات استعداد بدنی بپردازد. این تمرین ها باعث می شود تا بیمار برای جراحی آماده شده و درمان او سریعتر پیش برود.

– رژیم غذایی مناسب: قبل از انجام جراحی ترمیم پستان بیمار باید از غذاهای سالم و مقوی تغذیه نماید تا روند درمان آسان تر شود.

– بهتر کردن روحیه قبل از جراحی: داشتن روحیه خوب در جراحی ترمیمی سینه بسیار اهمیت دارد. در این زمینه نیز می توانید از مشاوره و روانشناس کمک گرفته و روحیه خود را بالا ببرید.

زمان مناسب جراحی ترمیم پستان

زمان مناسب برای جراحی پستان با توجه به شرایط هر شخصی متفاوت است. برخی از افراد بلافاصله بعد از تخلیه شدن سینه برای این جراحی آمادگی دارند ولی برخی دیگر به دلیل پایین بودن روحیه و شرایط قادر نیستند بلافاصله برای جراحی آماده شوند. به همین جهت برای جراحی ترمیم سینه زمان مشخصی وجود ندارد. بیمار هر زمان که آمادگی این جراحی را داشت می تواند اقدام به جراحی بازسازی سینه نماید.

دلایل انجام جراحی بازسازی پستان

انواع روش‌های بازسازی سینه بعد از سرطان

بازسازی سینه بعد از سرطان در انواع روش های مختلف انجام می پذیرد که هر یک از این روش ها با توجه به انتخاب خود بیمار است. برای شناخت این روش ها و انتخاب بهترین نوع بازسازی سینه همراه ما باشید.

بازسازی پستان با پروتز

 در این روش یک بادکنک سیلیکونی پر از ژل یا آب نمک در بخشی که سینه برداشته شده است قرار می گیرد و باعث بازگرداندن شکل سینه می شود. در افرادی که درگیر پرتو درمانی در قفسه سینه بوده اند نمی توان از این روش استفاده نمود.

بازسازی پستان با بافت خود بیمار

 در این روش از جراحی از بافت های بدنی خود بیمار برای جراحی استفاده می شود. این جراحی حالت طبیعی تری نسبت به روش پروتز دارد ولی زمان اجرای آن طولانی تر خواهد بود. برای استفاده از بافت بدن پزشک از بخش های مختلفی مثل ران، باسن، شکم و یا ماهیچه های بدن بیمار می تواند استفاده کند.

بازسازی نوک سینه و هاله قهوه‌ای رنگ بعد از جراحی ماستکتومی

بعد از جراحی ماستکتومی و برداشتن سینه نوک سینه و هاله قهوه ای آن از بین می رود ولی می توان با کمک تاتو هاله قهوه ای رنگ دور سینه را دوباره ایجاد کرد. مرحله قرار دادن نوک سینه و هاله قهوه ای در مرحله پایانی جراحی انجام می شود. دوره نقاهت این جراحی بین 3 تا 4 ماه زمان نیاز دارد. در ضمن ایجاد هاله و نوک سینه برای این است که فرم سینه ترمیم شده به حالت طبیعی تر خود را داشته باشد.

بیشتر بدانید: بهترین جراح پروتز سینه در تهران

خطرات ترمیم و بازسازی پستان

در هر نوع جراحی خطرات و عوارضی برای بیمار وجود دارد که دانستن آن قبل از جراحی کاملا ضروری است. از خطرات و عوارض بازسازی سینه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– لخته شدن خون: در این جراحی ممکن است بعد از اتمام عمل خون در ریه ها و پاها لخته شود که پزشک می تواند با توجه به شرایط مانع از بروز این مشکل گردد.

– خرابی فلپ: بافتی که از بخشی از بدن برای جراحی برداشته شود ممکن است خون رسانی آن قطع شده و بافت از بین برود. در این صورت نیاز است تا خون‌رسانی مجدد به آن انجام شود.

– بی حسی در سینه: سینه ای که ترمیم برای آن انجام شده است ممکن است تا مدت ها حسی نداشته باشد و شخص حس هایی مثل سوزن سوزن شدن را احساس کند. ولی با گذشت زمان بهتر خواهد شد.

نتیجه گیری

جراحی ترمیم سینه با توجه به شرایط هر شخص متفاوت بوده و باید برای انتخاب پزشک معالج تحقیق کافی انجام شود. همچنین با توجه به میزان هزینه ای که در اختیار دارید باید روش درمان متفاوت تری را انتخاب کنید. حتما قبل از جراحی اطلاعات کافی در مورد این جراحی به دست آورده و با یک متخصص با تجربه صحبت نمایید.

سوالات متداول جراحی بازسازی سینه

آیا استفاده از پروتز برای ترمیم سینه باعث بروز سرطان می شود؟

خیر، با توجه به تحقیقات انجام شده پروتز کردن سینه با انواع مختلف سیلیکونی آن هیچ گونه ضرری ندارد.

آیا بعد از پروتز می توان شیر دهی انجام داد؟

افرادی که برای اصلاح فرم سینه از پروتز استفاده می کنند مجددا قادر به شیردهی خواهند بود. ولی در افرادی که بافت سینه آن ها به صورت کامل یا بخشی از آن برداشته شده باشد باید با پزشک معالج خود مشورت نماید.

آیا پروتز نیاز به تعویض دارد؟

با توجه به نوع پروتز، بعد ازچند سال نیاز به تعویض خواهد بود.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + نه =

تماس با دکتر