مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / لاغری و پیکرتراشی / مقایسه روش لیپوماتیک و لیپوساکشن

مقایسه روش لیپوماتیک و لیپوساکشن

تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن

اگر شما دچار چاقی موضعی در اندام خاصی مانند شکم، پهلو، باسن، بازو، سینه یا سایر نقاط بدن خود باشید می‌دانید که رژیم و تمرینات ورزشی اثری در کاهش چربی موضعی نداشته و بعد از تحمل رژیم‌های سخت و ورزش‌های سنگین حتماً به روش‌های دیگری فکر کرده‌اید؛ دو روشی که اخیراً در لاغری موضعی بسیار نتیجه‌ بخش بوده و افراد بسیاری از آن استفاده کرده یا قصد استفاده از آن را دارند لیپوساکشن و لیپوماتیک می‌باشند، این دو روش اگرچه که از بسیاری جهات شبیه هم می‌باشند اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

انواع و نحوه انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن شامل انواع مختلفی مانند لیزر، وزر و روش کلاسیک می‌شود. روش کلاسیک تحت بیهوشی و با استفاده از برش هایی در نواحی که چربی اضافی دارند، انجام می‌شود. عوارض جانبی این روش شامل تورم، درد و کبودی می‌باشد که معمولاً پس از جراحی رخ می‌دهد، در این روش از چاقوی جراحی برای خارج کردن چربی‌ها استفاده می‌شد اما در روش لیپوساکشن با کمک لیزر از لیزر جهت حذف چربی‌های اضافه استفاده می‌شود.

در این روش زمان کوتاهتری برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه طی می‌شود، بعد از اینکه خارج ساختن چربی‌ها انجام شد پوست با لیزر گرم می‌شود، فرآیند سفت شدن پوست کامل می‌شود در نتیجه فرم بدن به صورت بارزتری مشخص می‌شود. در روش وزر چربی‌ها با استفاده از امواج صوتی خارج می‌شوند، بدین صورت که ابتدا برش هایی در نواحی که چربی اضافی دارد ایجاد می‌شود، این برش‌ها بسیار کوچک و به اندازه‌ای می‌باشد که کانولها بتوانند عبور کنند، بعد از اینکه سلول‌های چربی توسط امواج صوتی شکسته شدند، از طریق کانول‌‌ها از ناحیه‌ی مورد نظر ساکشن  و خارج می‌شوند و بدین صورت بدون کمترین عارضه جانبی می‌توان به شکل و فرم دلخواه بدن دست پیدا کرد.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

 • لیپوساکشن یک روش قدیمی بوده و عوارض جانبی بیشتری دارد.
 • دوره‌ی بهبودی طولانی‌تر است.
 • با استفاده از لیپوماتیک طی یک جلسه چربی‌های بیشتری را می‌توان خارج کرد.
 • آسیب کمتری به بافت‌ها و سلول های غیرچربی وارد می‌شود.
 • احتیاجی به بیهوشی عمومی وجود ندارد.
مقایسه روش لیپوماتیک و لیپوساکشن
 • چربی‌هایی که با روش لیپوماتیک خارج می‌شوند به روش امولسیون و به آرامی خارج می‌شوند در نتیجه پیکربندی و رسیدن به شکل دلخواه راحت‌تر صورت می‌پذیرد.
 • در روش لیپوماتیک سلول‌های چربی خارج شده کمترین آسیب را می‌بینند در نتیجه از این سلول‌ها می توان جهت تزریق به نقاطی از بدن مانند گونه، سینه یا باقی نقاط که دچار چین و چروک یا شل شدگی شده‌اند استفاده نمود.
 • در روش لیپوماتیک آسیبی که به بافت‌ها و سایر سلول‌ها وارد می‌شود بسیار کمتر از روش لیپوساکشن می‌باشد.
 • در روش لیپوماتیک، کانولا به صورت سه‌بعدی حرکت می‌کند، در نتیجه بعد از تخلیه چربی، پوست ظاهری طبیعی‌تر پیدا می‌کند نسبت به روش لیپوساکشن.

روش لیپوماتیک

لیپوماتیک جدیدترین روش خارج کردن چربی‌های اضافی بدن است. این روش مزیت‌‌های ساختاری بسیاری نسبت به سایر روش‌ها دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • در این روش احتیاجی نیست که فرد تحت بیهوشی کامل قرار بگیرد و تنها با بی‌حسی موضعی قابل انجام است. (بنابراین عوارضی که پس از بیهوشی کامل در جراحی لیپوساکشن وجود داشت در این روش مشاهده نمی‌شود.)
 • در این روش نواحی که قرار است چربی خارج شود در طی عمل مشخص می‌شود و بر اساس آن بی‌حسی موضعی ناحیه مورد نظر مشخص می‌شود.
 • دستگاهی که برای لیپوماتیک استفاده می‌شود ساختار فوق‌ العاده حساسی داشته و آسیبی به بافت های بدن وارد نمی‌کند.
 • در این روش طی یک جلسه می توان حدود سه کیلو چربی از ناحیه مورد نظر خارج ساخت.
برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 12 =

تماس با دکتر