مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / لاغری و پیکرتراشی / جراحی پلاستیک جهت کاهش وزن صحیح است؟

جراحی پلاستیک جهت کاهش وزن صحیح است؟

در دنیای امروز با توجه به سبک زندگی و نوع تغذیه، یکی از دغدغه های انسان داشتن تاسب اندام است. رسیدن به اندام ایده آل و وزن مناسب راه های زیادی دارد ولی اکثر ما در رژیم و ورزش که مطمئنا بهترین راه رسیدن به این هدف است، موفق نیستیم.

در اینجا ما به راه های دیگر رسیدن به اندام ایده آل می پردازیم:

جراحی-پلاستیک

چه موقع جراحی پلاستیک لازم است؟

قدم اول محاسبه میزان اضافه وزن است با یک فرمول ساده که طی آن وزن (به کیلوگرم ) تقسیم بر قد ( به متر) فرد به توان دو می شود. [ قد به توان دو / وزن = BMI]

با این روش شما می توانید دریابید که چه مقدار اضافه وزن دارید. اگر حاصل این تقسیم 35 یا بیشتر است و شما در رژیم و ورزش موفق نیستید باید جهت جراحی هایی مانند کوچک کردن معده یا بای پس روده (Intestinal bypass) اقدام کنید. به هیچ عنوان در این حالت دنبال روش ها جراحی پلاستیک مانند تخلیه چربی، لیپوماتیک ، ابدومینوپلاستی و سایر روش های تبلیغی نباشید. انجام این روش ها در این وزن خطر بالای آمبولی و مرگ دارد. حال اگر نتیجه تقسیم بالا در شما کمتر از 35 است می توانید جهت تناسب اندام از انواع روش های جراحی پلاستیک نزدبهترین جراح پلاستیک استفاده کنید.

اگر سابقه زایمان یا افزایش و کاهش وزن شدید نداشته باشید با انجام لیپوساکشن شما به نتیجه دلخواه می رسید. اگر هر کدام از موارد بالا را داشته اید احتمالا نیاز به ابدومینوپلاستی دارید. حال تفاوت این دو روش چیست؟

تفاوت لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی

لیپوساکشن روشی است که طی آن فقط چند عدد سوراخ در سطح پوست ایجاد شده و چربی ها تخلیه می شود. این کار به کمک دستگاه های مختلفی انجام می شود که نام های لیپولیزر، لیپوماتیک، vaser، PAL، واترجت و … دارد. این موارد بیشتر تکنولوژی های متفاوت بوده و در نتیجه عمل تفاوتی ایجاد نمی کند.

ابدومینوپلاستی یا همان جراحی باز یا لیفت شکم روشی است که طی آن با برش جراحی در ناحیه برش سزارین پوست و چربی اضافی برداشته می شود.

کلیه این جراحی ها هم با بیهوشی عمومی و هم با بی حسی از ناحیه کمر قابل انجام است و اگر شما کاندید مناسب برای انجام آن ها باشید نتیجه عالی از این جراحی ها دریافت می کنید.

جراحی پلاستیک بعد از کاهش وزن

امروزه یکی از دغدغه افرادی که اضافه وزن زیادی دارند ، شل شدن پوست آن ها بعد از کم کردن وزنشان است. زمانی که وزن به میزان ایده آل نزدیک می شود پوست های اضافی روی بدن نمای خوبی پیدا نمی کند و ظاهر فرد را به هم می زند . اما برای این موضوع راه حل مناسبی ارائه شده است به نام جراحی پلاستیک که در ادامه به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

جراحی-پلاستیک

اثرات کاهش وزن

در حال حاضر که شما جراحی کاهنده وزن ( اسلیو، بای پس و… ) انجام داده اید و به وزن ثابتی رسیده اید شاید از شل بودن پوست در نواحی مختلف بدن ناراضی باشید، اصلاح این مشکل با جراحی پلاستیک به آسانی انجام می شود.

جراحی پلاستیک در نواحی مختلف بدن

سینه ها: افتادگی بافت سینه با لیفت سینه به راحتی اصلاح می شود . اگر همزمان تمایل به افزایش اندازه سینه دارید می توانید همزمان با لیفت پروتز سینه نیز گذاشته شود.

شکم و پهلو: در ناحیه شکم پهلو و پشت نیز پوست اضافی با لیفت شکم که طی آن برشی در ناحیه برش سزارین داده شده برداشته می شود. در صورت لزوم این برش مانند کمربند به پشت نیز رفته و به صورت دورتا دور پوست اضافی برداشته می شود.

بازو: در ناحیه باز و بسته به میزان شلی پوست ، با برش در ناحیه زیر بغل یا سطح داخلی بازو ، پوست اضافی برداشته شده و بازو حالت طبیعی پیدا می کند.

ران : در ناحیه ران با توجه به میزان شلی پوست، بر برش در ناحیه کشاله ران یا سطح داخلی ران پوست اضافه برداشته می شود.

جراحی پلاستیک در تمام نواحی بدن امکان پذیر است؟

اگر شما به تمام این جراحی ها نیاز داشته باشید می توانید طی 2 مرحله عمل با فاصله 3 ماه، کل آن ها را انجام دهید.

جای برش ها ابتدا قرمز رنگ و مشخص است ولی یک الی دو سال کاملا کم رنگ شده و در افرادی که پوست خوبی دارند بعد از این مدت جای جراحی به سختی مشخص می شود.

پس نگران شلی و آویزانی پوست بعد از کاهش وزن نباشید این موارد به راحتی با جراحی پلاستیک قابل اصلاح است.

کلام آخر

با توجه به توضیحات ذکر شده انجام ناآگاهانه این جراحی می تواند برای بیماران خطرساز باشد. برای اینکه مشکلی در روند جراحی پلاستیک ایجاد نشود توصیه می گردد در انتخاب جراح پلاستیک دقت لازم را داشته باشید. با صرف زمان بیشتری می توانید یک متخصص با تجربه و ماهر بیابید که از نتیجه جراحی اطمینان کافی داشته باشید.

همچنین شما می توانید با استفاده از جراحی پلاستیک و تکنولوژی های بروزی که امروزه ارائه می شود، اندام زیبایی داشته باشید. این جراحی ها به شما کمک می کند دیگر دغدغه ای برای کاهش وزن نداشته باشید. اکثر افرادی که کاهش وزن زیادی دارند نگران شلی پوست خود در نواحی مختلف بدن خود هستند . اما این مشکل با جراحی پلاستیک کاملا برطرف شده است.

 

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =

تماس با دکتر