مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی زیبایی سینه / ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان (نکات طلایی)

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان (نکات طلایی)

آیا اطلاعاتی در مورد بیماری ژنیکوماستی دارید؟ علت ابتلا به ژنیکوماستی چیست؟ داشتن عضله های بزرگ و سینه های تخت یکی از برجسته ترین ویژگی های جذاب در هر مردی است. در صورتی که فردی به علت چاقی یا بیماری جسمی این ویژگی را نداشته باشد به صورت چشم گیری از زیبایی ظاهری او کاسته می شود.

ژنیکوماستی نوعی بیماری است که باعث بزرگ شدن بافت غدد لنفاوی و در نهایت بزرگی سایز سینه می گردد. این عارضه در تمام دوره های سنی از جمله  دوران  نوزادی، طفولیت، بلوغ، میانسالی و پیری در مردان شایع می باشد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با عارضه ژنیکوماستی آشنا کنیم. شیوه درمان و مراقبت های بعد از درمان را برای شما بر شماریم. با ما همراه باشید.

جراحی ژنیکوماستی، عملی برای کاهش سایز سینه آقایان

ژنیکوماستی چیست؟

کلمه ژنیکوماستی به دو بخش تقسیم می شود بخش اول ژنیکو یعنی “زن” و  بخش دوم ماستی به معنای “سینه” است. به طور کلی می توان گفت که ژنیکوماستی به معنای زنانه شدن سینه می باشد. این عارضه ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد و مشکلی برای فرد ایجاد ننماید، اما در برخی مواقع نیز ممکن است خبر دهنده از یک بیماری صعب العلاج باشد.

معمولا عارضه بزرگ شدن سینه، آقایان را در معرض خطر قرار نمی دهد، اما ظاهر و احساس ناخوشایندی را برای آنها ایجاد می نماید. بیماری ژنیکوماستی ممکن است در یک سینه یا هر دو سینه  فرد به وجود آید که به عنوان شایع ترین دلیل مراجعه و مشاوره پزشکی در مردان است، چرا که ژنیکوماستی می تواند موجب خجالت، اضطراب، کاهش اعتماد به نفس، مشکلات عملکردی، مشکلات روانی و اجتماعی و حتی ترس و استرس از بدخیم شدن این عارضه در فرد گردد.

جراحی ژنیکوماستی

علل شایع به وجود آمدن ژنیکوماستی

– افزایش سن و کاهش تولی تستوسترون
– ژنتیک
– تغییرات هورمونی
– افزایش وزن
– بیماری‌های کبدی
– غده تیروئید پر کار
– تولید بیش از اندازه استروژن (هورمون زنانه) وکاهش آندروژن (هورمون مردانه)
– برخی از سرطانها ممکن است هورمونهایی را ایجاد نمایند که باعث بروز ژنیکوماستی گردد.
– مصرف ماریجوانا
– اثر سوء برخی از داروها
– مصرف داروهای غیر تجویزی مانند استروئیدهای آنابولیک

علل بزرگ شدن سینه مردان

کاهش هورمون تستوسترون معمولاً با افزایش هورمون استروژن سبب افزایش سایز سینه در مردان می شود. این نوسانات هورمونی در طول زندگی طبیعی است که می تواند بر نوزادان، نوجوانان در حال رشد و مردان مسن تأثیر بگذارد.

آندروپوز

آندروپوز مرحله ای از زندگی مردان است که مشابه وضعیت یائسگی در خانم هاست. در طول آندروپوز، تولید هورمون های جنسی مردانه، به ویژه تستوسترون، طی سال ها کاهش می یابد. این مساله معمولا در میانسالی اتفاق می افتد. عدم تعادل هورمونی در نتیجه ممکن است باعث ژنیکوماستی، ریزش مو و بی خوابی شود.

بلوغ

اگرچه بدن پسران آندروژن (هورمون های جنسی مردانه) تولید می کند، اما هورمون زنانه استروژن را نیز تولید می کند. هنگام ورود به بلوغ، ممکن است استروژن بیشتری نسبت به آندروژن تولید کنند. این می تواند منجر به ژنیکوماستی شود. این وضعیت معمولا موقتی است و با متعادل شدن مجدد سطح هورمون ها فروکش می کند.

شیر مادر

نوزادان ممکن است در هنگام نوشیدن شیر مادرشان دچار ژنیکوماستی شوند. هورمون استروژن در شیر مادر وجود دارد، بنابراین نوزادان شیرده ممکن است کمی افزایش سطح استروژن خود را تجربه کنند.

مواد مخدر

داروهایی مانند استروئیدها و آمفتامین ها می توانند باعث افزایش اندکی سطح استروژن شوند. این می تواند منجر به ژنیکوماستی شود.

سایر علل

علل کمتر شایع ژنیکوماستی شامل تومورهای بیضه، نارسایی کبد (سیروز)، پرکاری تیروئید و نارسایی مزمن کلیه است.

علائم و نشانه های ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در مردان تنها یک علامت و نشانه دارد که قابل مشاهده است. بزرگی پستان یکی از نشانه های اصلی این عارضه است که ممکن است دو طرف سینه و یا تنها یک طرف سینه را درگیر کند. در برخی مواقع این توده های چربی با درد همراه است. از نشانه های دیگر ژنیکوماستی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
– تورم غیرطبیعی بافت سینه
– ترشح مایعات از نوک سینه
– حساس شدن سینه
– احساس درد در سینه
در صورت داشتن این علائم لازم است تا برای تشخیص نهایی به بهترین جراح پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید و معاینه شوید. در صورتی که درمان دارویی برای برطرف کردن ژنیکوماستی موثر نباشد، درمان جراحی توصیه می شود. در حالت کلی می توان گفت این افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی هستند.
– افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند.
– افرادی که سیگار یا مواد مخدر مصرف نمی کنند.
– افرادی که احساس درد یا ناراحتی در بافت سینه دارند.

داروهایی که امکان ابتلا به ژنیکوماستی را زیاد می کنند

– داروی آلدکتون (نایفیدیپین) که جهت درمان فشار خون بالا مورد مصرف قرار می گیرد و ضد آندروژنیک می باشد.
– داروهای ضد زخم مانند رانیتیدین، سایمتیدین و امپرازول
– آنتی بیوتیک هایی چون ایزونیزید، کتوکونازول و مترونیدازول
– مصرف داروهایی ضد آندروژن یا استروژن برای درمان سرطان پروستات
– داروی متایلدپا یا آلدومت
– دیویوکسین
– دیازپام
– مواد مخدر مانند ماریجوانا، هروئین و الکل

روش های تشخیص و درمان ژنیکوماستی

زمانی که به پزشک متخصص مراجعه می نمایید، ابتدا باید اطلاعاتی درباره تاریخچه و سابقه های پزشکی که دارید و همچنین داروهایی که مصرف می نمایید را در اختیار پزشک خود قرار دهید. پزشک جهت اطمینان بیشتر به بررسی و ارزیابی بافت سینه شما می پردازد و انجام آزمایشاتی را برای شما تجویز می نماید و پس از تشخیص روش درمانی مناسبی را برمی گزیند. جراحی ژنیکوماستی نوعی جراحی است که با توجه به تشخیص پزشک و نوع روش جراحی وی می تواند به صورت تهاجمی یا غیرتهاجمی تحت جراحی قرار گیرد، تا چربی های اضافی در این ناحیه طی عمل ساکشن تخلیه گردد. 

اقدامات قبل از جراحی ژنیکوماستی

در صورتی که مبتلا به عارضه ژنیکوماستی هستید و قصد جراحی دارید لازم است تا اقدامات قبل از جراحی را رعایت کنید.
به وزن ایده آل و مطلوب خود برسید.
در صورت مصرف دارو خاصی، پزشک خود را مطلع کنید.
از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
تمام سوابق درمانی و دارویی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.
از مصرف سیر یا داروی جنسینگ بپرهیزید، زیرا عوارضی مانند لخته شدن خون را به همراه دارد.

نکات مهم در جراحی ژنیکوماستی

اگر تصمیم به جراحی ژنیکوماستی دارید لازم است تا از نکاتی اطلاع داشته باشید، سپس برای جراحی اقدام کنید:
عمل جراحی ژنیکوماستی با ایجاد برش در سینه و خارج کردن بافت چربی از طریق ساکشن انجام می شود، برش به وجود آمده در بین خطوط سینه نامشخص است، اما ممکن است در برخی مواقع این برش قابل مشاهده باشد که از پیامدهای غیر قابل اجتناب جراحی است.
برای کاستن از احتمال بازگشت عارضه ژنیکوماستی، لازم است تا توده به اندازه نهایی خود رسیده باشد. جراحی ژنیکوماستی به نوجوانان توصیه نمی شود.
افرادی که دارای اضافه وزن هستند لازم است ابتدا برای کاهش وزن اقدام کنند. جراحی ژنیکوماستی برای افرادی با اضافه وزن بالا که برای کاهش وزن اقدام نکرده اند توصیه نمی شود.
برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن لازم است افرادی که سیگار مصرف می کنند استعمال دخانیات را ترک کنند.

بیش تر بخوانید : لیپوماتیک شکم و پهلو

مراقب های بعد از جراحی ژنیکوماستی

بخشی از نتایج یک جراحی موفق به مهارت و تبحر پزشک معالج وابسته است و بخش دیگر به رعایت مراقبت های بعد از جراحی مربوط است. برای رسیدن به بهترین نتیجه درمانی، مراقبت های بعد از جراحی را جدی بگیرید.
– محل جراحی را تمیز نگه دارید و پانسمان خود را به صورت مرتب تعویض کنید.
– داروهای تجویز شده توسط پزشک را به صورت کامل و مرتب مصرف کنید.
– خوابیدن و دراز کشیدن بعد از جراحی به گونه ای باشد که محل جراحی فشار وارد نکند.
– تا یک ماه بعد از جراحی ژنیکوماستی لازم است تا از گن استفاده کنید.
– از مصرف دخانیات اجتناب کنید.
– از مصرف نوشیدنی های الکلی بپرهیزید.

آیا جراحی ژنیکوماستی برای همه افراد مناسب است؟

در واقع ژنیکوماستی به همه افراد پیشنهاد نمی شود. مردان در گریدهای مختلف ممکن است که این مشکل را داشته باشند. در مواردی که خیلی شدید است، باید جراحی صورت گیرد.

عمل ژنیکوماستی به دو علت انجام می شود:

ظاهر آزار دهنده آن برای فرد

 شکل نامناسبی که ژنیکوماستی برای افراد ایجاد می کند، می تواند برای او آزار دهنده باشد و کیفیت زندگی آن ها را تحت شعاع قرار دهد. همچنین این مشکل می تواند سبب مختل شدن کارهای اجتماعی و ورزشی شود که کنار آمدن با این مساله کار دشواری است. این امر کاملا طبیعی است، زیرا برخی از افراد حتی نمی توانند از یک لباس زنانه استفاده کنند ، چه برسد به سینه ها که عضوی جنسی به حساب می آیند. در افرادی که این موضوع برای آن ها، آزار دهنده نیست اصراری به انجام عمل ژنیکوماستی وجود ندارد.

دردناک شدن سینه ها

در برخی از افراد در مقاطعی از سن و زندگی این درد بسیار آزار دهنده می شود که همین دردناکی یکی از دلایل جراحی ژنیکوماستی است.

آیا هزینه عمل جراحی سینه مردان شامل بیمه می شود؟

به دلیل اینکه این جراحی جنبه زیبایی دارد، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. برای اطمینان بیش تر از اینکه آیا این موضوع صحت دارد یا خیر باید به دفاتر بیمه مراجعه نمایید. بهتربن نتیجه زمانی به دست می آید که به دنبال جراح با دستمزد پایین با تجربه پایین نباشید. توصیه می شود برای این جراحی که بسیار حساس است به دنبال بهترین جراح پلاستیک باشید حساس به دنبال جراحی با دستمزد پایین که تجربه و مهارت کافی در این حوزه را ندارد نباشید زیرا عواقب آن میتواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد به صورتی که گاهی آسیب های ناشی از آن جبران ناپذیر خواهد بود.

شما می توانید برای اطلاع از هزینه های دقیق این جراحی برای معاینه به پزشک مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

مشکلات مربوط به ژنیکوماستی

اگر به ژنیکوماستی مبتلا هستید لازم است برای پیشگیری از عوارض بعدی مراحل درمانی را پیگیری کنید. ما در اینجا به مهمترین عوارض ژنیکوماستی اشاره می کنیم
– کاهش اعتماد به نفس در مردان
– اضطراب و برخی عوارض روانی دیگر
– در موارد حاد منجر به سرطان پستان می شود

هزینه جراحی ژنیکوماستی

هزینه جراحی ژنیکوماستی مبلغ قابل پرداختی است که می توانید برای درمان این عارضه بدون دغدغه اقدام کنید. اما ممکن است با هزینه های متفاوتی در مراکز درمانی مختلفی مواجه شوید. موارد زیر در تعیین هزینه نهایی نقش موثری دارند:
– سوابق تحصیلی و دانش پزشک
– سوابق شغلی و تجربه پزشک معالج
– موقعیت و محل مرکز جراحی مورد نظر
– میزان رضایت مراجعین از دریافت خدمات
– شهرت و شناخته شده بودن پزشک
به خاطر داشته باشید برای انجام خدمات درمانی و زیبایی مسائل مالی را در اولویت آخر قرار دهید تا به بهترین نتیجه ممکن از درمان برسید. هزینه بالا تضمین کننده دریافت خدمات خوب نیست اما مراجعه به مراکز نامعتبر به دلیل ارزانی ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری 

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با عارضه ژنیکوماستی آشنا کنیم و اطلاعات جامعی ارائه دهیم. برای درمان لازم است به بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید تا درمانی نتیجه بخش را شاهد باشید. انتخابی آگاهانه و از سر دانش، تضمین کننده دریافت بهترین خدمات از پزشک معالج است. با انجام تحقیقات کافی انتخابی دقیق و مطلوب داشته باشید.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

تماس با دکتر