مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی زیبایی سینه / درد بعد از عمل پروتز سینه

درد بعد از عمل پروتز سینه

یکی از این مشکلاتی که ممکن است پس از جراحی پروتز سینه ایجاد شود، درد بعد از انجام عمل پروتز سینه است. این درد ممکن است برای برخی از افراد کم باشد، در حالی که برای برخی افراد می‌تواند بسیار ناخوشایند و دردناک باشد. تجربه درد پس از عمل پروتز سینه به طور کلی متناسب با جزئیات و خصوصیات هر فرد متفاوت است.

در این مقاله، قصد داریم درد بعد از عمل پروتز سینه را به عنوان یک عارضه شایع مورد بررسی قرار دهیم. همچنین، به عوامل موثر در ایجاد این درد، راه‌های کاهش و مدیریت آن، و نکاتی که برای کاهش تأثیرات منفی درد بعد از پروتز سینه می توان در نظر داشت را نیز بررسی خواهیم کرد.

درد بعد از عمل پروتز سینه

چه چیزی باعث درد بعد از عمل پروتزسینه می شود؟

دو دلیل عمده وجود دارد که چرا پروتز سینه می تواند سال ها پس از عمل باعث درد در ناحیه قفسه سینه شود:

بهترین حالت درد بعد از عمل پروتز سینه

بهترین حالت درد بعد ازعمل پروتز سینه این است که شما عضلات خود را تحت فشار قرار داده اید. در حالی که هر دو پروتز سینه سیلیکونی و نمکی از نظر وزن نسبتاً سبک هستند، پس از عمل بزرگ کردن سینه شما به طور موثر وزن بیشتری را روی سینه خود حمل می کنید. به همین دلیل می تواند باعث فشار بر روی برخی از عضلات شما در ناحیه قفسه سینه شود.

مهمتر از آن، پروتز سینه فضای بیشتری را در ناحیه قفسه سینه شما اشغال می کند که ممکن است باعث عوارض عملی اسکلتی عضلانی شود. اگر اینطور باشد، درد به احتمال زیاد به سمت نوک پستان متمرکز می شود.

بیشتر بدانید: عوارض پروتز سینه

چندین راه وجود دارد که این اتفاق می افتد:

تمرینات سینه در سالن بدنسازی. اعمال فشار فیزیکی بر روی ماهیچه های قفسه سینه می تواند باعث درد طبیعی عضلانی شود که اغلب به عنوان درد ناشی از پروتز در نظر گرفته می شود. در برخی موارد، پروتز ممکن است از طریق فشاری از اعصاب حسی به درد اضافه شده باشد. در هر صورت، درد ناشی از ورزش خطرناک نیست (مگر اینکه به حد افراط کشیده شود)، و باید به ورزش کردن ادامه دهید. با تطبیق بدن با ورزش، درد باید از بین برود. ما بیماران بزرگ‌کننده سینه خود را تشویق می‌کنیم که به طور فعال ورزش کنند، از جمله تمرین دادن عضلات قفسه سینه.

اگر درد ناشی از ورزش را تجربه می کنید چه کاری باید انجام دهید:

1. عضلات خود را قبل و بعد از تمرین بکشید

2. حداقل 10 دقیقه قبل از تمرین بدن خود را گرم کنید

3. تا زمانی که درد از بین نرود، شدت تمرین خود را افزایش ندهید

4. حمام آب گرم بگیرید

5. شل کننده عضلانی مصرف کنید

سرفه زیاد. یکی از شایع ترین دلایل درد غیرمنتظره پروتز سینه سال ها پس از عمل، بیماری ناشی از سرفه است. سرفه در واقع یکی از دلایل اصلی ممنوعیت استعمال دخانیات چند هفته قبل و بعد از بزرگ کردن سینه است. در اینجا توضیحی در مورد اینکه چگونه سرفه باعث درد قفسه سینه برای بیماران بزرگ کننده سینه می شود آورده شده است:

کوستوکندریت التهاب مفصل دنده هایی است که غضروف را به استخوان متصل می کند. هر زمان که نفس می‌کشیم (باعث می‌شویم ریه‌هایمان منبسط و فرو بریزد)، یک برخورد مکانیکی خفیف در محل اتصال دنده رخ می‌دهد. هنگامی که ما بیمار هستیم و زیاد سرفه می کنیم، این حرکت اغلب اتفاق می افتد. و با قرار دادن پروتز های سینه، فضای کمتری در ناحیه قفسه سینه وجود دارد، بنابراین اصطکاک مکانیکی چند برابر شدیدتر می شود. این اصطکاک باعث التهاب می شود که به نوبه خود باعث ایجاد درد می شود.

اگر درد ناشی از سرفه را تجربه می کنید چه کاری باید انجام دهید:

1. بر بهبود و کاهش سرفه تمرکز کنید

2. در مورد داروهای ضد درد با پزشک خود مشورت کنید

3. داروهای ضد التهابی مصرف کنید

4. سعی کنید تا زمانی که سرفه از بین برود در جای خود بمانید (در رختخواب بمانید یا بنشینید)، هر حرکت اضافی فقط بر التهاب می افزاید.

5. شل کننده عضلانی مصرف کنید

نوع جدید فعالیت بدنی این مشابه درد پروتز سینه مربوط به ورزش است. هر گونه فعالیت بدنی که بدن شما به آن عادت ندارد ممکن است باعث کشیدگی عضلات قفسه سینه و تحریک اعصاب حسی شما شود. به این موضوع فکر کنید: بدن شما به هر صورت به فعالیت واکنش نشان می دهد. پروتز فقط حساسیت اعصاب شما را در ناحیه قفسه سینه کمی افزایش می دهد. فعالیت هایی که می توانند باعث درد شوند.

اگر درد ناشی از فعالیت را تجربه می کنید چه کاری باید انجام دهید:

1. هر فعالیت بدنی جدید و تکراری که اخیراً انجام داده اید را شناسایی کنید

2. سعی کنید آن فعالیت خاص را برای مدتی محدود کنید تا درد از بین برود

3. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، به این فکر کنید که کدام بخش از فعالیت می تواند عضلات سینه شما را تحت فشار قرار دهد و چگونه می توانید از آن حرکت اجتناب کنید.

خط آخر: درد فیزیکی در ناحیه قفسه سینه می تواند به دلیل فعالیت بدنی و اصطکاک مکانیکی رخ دهد. در صورت انجام عمل بزرگ کردن سینه، درد می تواند بدتر شود. درد خطرناک نیست و درمان نباید به دلیل پروتز تغییر کند.

بیشتر بدانید: سوزش سینه بعد از پروتز

بدترین حالت درد بعد از عمل پروتز سینه

بدترین حالت درد پروتز سینه این است که بدن شما پروتز را رد می کند (انقباض کپسولی). اگر هیچ یک از توصیفات بالا با مورد شما مطابقت نداشت، پس دلیل درد شما می تواند واکنش محافظتی طبیعی بدن شما نسبت به جسم خارجی (پروتز) باشد که در غیر این صورت به عنوان انقباض کپسولی پروتز سینه شناخته می شود.

بدن ما هوشمند است: هنگامی که یک جسم خارجی در داخل بدن شما قرار می گیرد (مانند پروتز سینه)، سیستم ایمنی بدن شما یک لایه محافظ از بافت ارگانیک در اطراف جسم خارجی تشکیل می دهد تا از حرکت، رشد یا آسیب رساندن به بدن شما در هر جسم خارجی جلوگیری کند. مسیر.

در طول انقباض کپسولی، بافت ارگانیک اطراف پروتز (“کپسول”) منقبض می شود (“انقباض”) و باعث درد و ناراحتی می شود. انقباض همچنین ممکن است باعث حرکت و چرخش پروتز شما شود.

علت انقباض کپسولی در پروتز سینه چیست؟

علت انقباض کپسولی در پروتز سینه به دلایل مختلفی ایجاد شود:

  • عفونت پروتز سینه معمولاً عفونت‌هایی که باعث انقباض کپسولی می‌شوند، در طول جراحی اولیه به صورت مخفیانه وارد می‌شوند. اگر جراح عمل تمام مراحل بهداشتی و ایمنی لازم را رعایت نکند، این ممکن است علت انقباض باشد.
  • سروماها محفظه‌هایی از مایع هستند که پس از آسیب (یا یک عمل جراحی) در بدن شما تشکیل می‌شوند. این مایع به رنگ زرد کم‌رنگ و شفاف است و فاقد سلول‌های خونی است. سروماها معمولاً پس از چند هفته حل می شوند، اما گاهی اوقات این وضعیت ادامه می یابد و به طور بالقوه باعث واکنش دفاعی بدن شما می شود. این وضعیت به ویژه پس از جراحی پستان شایع است (میزان بروز 15-18٪).
  • هماتوم در سینه یک تورم پر از خون است که درست زیر پوست ایجاد می شود و شبیه کبودی است. هماتوم ها معمولاً پس از ضربه یا جراحی ایجاد می شوند. در صورت عدم درمان، هماتوم می تواند باعث التهاب و تب شود، که می تواند به انقباض پروتز شما نیز کمک کند.
  • سالین در مقابل پروتز های سیلیکونی: پروتز های سالین کمتر در مقایسه با همتایان سیلیکونی خود باعث ایجاد انقباضات کپسولی می شوند، اگرچه شواهد به اندازه کافی قوی برای ایجاد یک ادعای قطعی نیستند.

چگونه بفهمیم بعد از عمل پروتز سینه انقباض کپسولی داریم؟

انقباضات کپسولی می توانند به سرعت ایجاد شوند، اما معمولا، این یک فرآیند بسیار تدریجی است. بیشتر زنان به سادگی متوجه تغییرات جزئی و روزمره در سینه های خود نمی شوند تا زمانی که واقعاً به فکر کردن در مورد آن دست نکشند.

علاوه بر درد، چندین علامت بسیار قابل توجه انقباض کپسولی وجود دارد:

  • سینه های سفت شده علامت اصلی انقباض کپسولی است و در 100 درصد موارد وجود خواهد داشت. اگر احساس می‌کنید سینه‌هایتان سفت‌تر و سفت‌تر از حد معمول است، این نشانه واضحی است که ممکن است انقباض کپسولی را تجربه کنید.
  • سینه ها بالاتر هستند. با توجه به ماهیت انقباض، سفت شدن کپسول محافظ اغلب باعث می شود پروتز به سمت قفسه سینه حرکت کند. اگر به نظر می رسد که سینه های شما بالاتر از حد معمول است (به طور قابل توجهی بالاتر)، شانس را قبول نکنید و با جراح خود مشورت کنید.
  • سینه ها انحراف یا توپی شکل به نظر می رسند. سفت شدن بافت اسکار محافظ اطراف پروتز ممکن است باعث تغییر شکل پروتز شود. به سینه های خود نگاه دقیقی بیندازید و به دنبال هر گونه بی نظمی در فرم باشید.
  • سینه ها کوچکتر به نظر می رسند. انقباض کپسولی، طبق تعریف، پروتز‌های داخل سینه‌ها را “فشرده” می‌کند و به طور موثری آنها را کوچک‌تر نشان می‌دهد. همچنین فشار ممکن است برای پاره شدن پروتز کافی باشد تا مایع داخل آن ریخته شده و توسط بدن شما جذب شود (نگران نباشید، نه آب نمک داخل پروتز های نمکی و نه ژل سیلیکون خطرناک هستند.)

مقیاس به اصطلاح بیکر همچنین به تعیین شدت انقباض کمک می کند:

درجه I. سینه نرم و نرمال به نظر می رسد، کپسول انعطاف پذیر است.

درجه ||. سینه هنوز طبیعی به نظر می رسد، اما کمی سفت شده است.

درجه III. سینه انحراف، توپی شکل و بالاتر از حد معمول به نظر می رسد، بسیار سفت تر از حد معمول احساس می شود.

درجه IV. مانند درجه III، اما سینه سفت تر است و بیمار شروع به احساس درد می کند.

اگر بعد از عمل پروتز سینه انقباض کپسولی دارید چه باید بکنید؟

اگر علائم بالا بیانگر شرایطی است که شما از آن رنج می‌برید، به شدت توصیه می‌کنیم برای معاینه دقیق‌تر به جراح پلاستیک دارای مجوز بورد مراجعه کنید. اگر او در دسترس نیست، لطفاً با یکی از مراکز ما تماس بگیرید و ما به شما کمک خواهیم کرد. اگر درمان نشود، انقباض به احتمال زیاد باقی می ماند و همچنان باعث درد و ناراحتی شما می شود. هیچ مشکل عمده سلامتی شناخته شده ای وجود ندارد که انقباض طولانی مدت کپسولی می تواند ایجاد کند.

تصاویر MRI سینه شما برای ارزیابی انقباض بررسی خواهد شد. بسته به وضعیتی که در آن هستید، یک روش درمان احتمالی ارائه خواهد شد. کارهایی وجود دارد که می توانید خودتان برای کمک به کاهش انقباض انجام دهید. ماساژ، درمان انقباض کپسولی اولتراسوند و داروهای شل کننده عضلانی همگی می توانند به شل شدن کپسول کمک کنند.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

تماس با دکتر