مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی زیبایی سینه / علت سوزش سینه بعد از پروتز

علت سوزش سینه بعد از پروتز

جراحی پروتز سینه همانند سایر دیگر جراحی ها ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. از جمله عوارض پروتز سینه، سوزش سینه بعد پروتز است. بسیاری از افراد این سوال به ذهنشان خطور می کند که علل سوزش چیست؟ برای کسب پاسخ این پرسش می توانید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

سوزش سینه پس از پروتز

علل سوزش سینه بعد از پروتز چیست؟

کسانی که به این جراحی روی می آورند، از مزایای آن باخبرند ولی اطلاع کافی از عوارض و مشکلات احتمالی بعد ازآن ندارند. در صورتی که عوارض و خطرات احتمالی جدی گرفته نشود و چشم پوشی شود، می تواند مشکلات زیادی را برای بیمار به همراه بیاورد. البته باید بدانید که عوارضی همچون تورم و درد موقت، گرفتگی قفسه سینه و کبودی جزو عوارض جانبی پس از این عمل بوده و طبیعی هستند.

سوزش سینه پس از پروتز حاکی از مشکل جدی است. این بدین معناست که هر مشکل جدی که پس از جراحی پروتز سینه به وجود می آید، به صورت سوزش بروز می کند. در ادامه در خصوص اینکه چه عوارضی سبب سوزش سینه می شوند بیش تر صحبت می نماییم.

عوامل موثر بر سوزش سینه پس از پروتز

برای اینکه نتیجه مورد نظر از جراحی را بتوان گرفت، باید به بهترین جراح پروتز سینه مراجعه نمود. در این صورت عوارض و خطرات آن به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. یکی از عوارض پروتز سینه، سوزش پس از آن است که باید علل آن بررسی شود. از جمله علل آن به شرح زیر است :

خونریزی

یکی از عواملی که سبب سوزش پروتز سینه می شود، خونریزی داخلی است. خونریزی داخلی می تواند سبب سوزش سینه بعد پروتز شود. خونریزی ممکن است دو هفته پس از جراحی اتفاق بیفتد. علاوه بر سوزش، سینه دچار سفتی تورم نیز می شود که ممکن است دوباره نیاز به جراحی باشد. در صورتی که دوباره نیازبه جراحی باشد، خونریزی متوقف می شود. حتی ممکن است نیاز به برداشتن پروتز سینه باشد. نگران محل بخیه و کبودی نباشید چرا که باقی نمی ماند.

عفونت

از مهم ترین عللی که پس از جراحی پروتز، افراد به آن دچار می شوند، عفونت پروتز سینه است. مشکل سازترین و خطرناک ترین عارضه، همین عفونت است که دردسرها و مشکلات زیادی را برای افراد به همراه دارد. پس این مشکل باید جدی گرفته شود. اگر نکات بهداشتی و مراقبتی به خوبی رعایت گردد، عفونت تا حد زیادی کاهش می یابد. اینکه پروتز سینه دچار عفونت شده یا نه، پس از 2 یا 3 هفته مشخص می شود.

با عفونت پروتز سینه، با عفونت پروتز سینه، علاوه بر سوزش، سینه ها حساس، متورم و قرمز می شوند. حتی ممکن است شاهد خروج ترشحاتی از ناحیه سینه باشید که جای زخم نیز از خود به جای می گذارد. یکی از علائمی که عفنت به همراه دارد، تب کردن است.

انقباض کپسولی

از دیگر عواملی که سبب سوزش سینه می شود، انقباض کپسولی پروتز سینه است. پس از قرار دادن پروتز سینه، کپسولی از جنس بافت فیبروز جهت بهبود و التیام در نواحی اطراف پروتز است. این کپسول می تواند سبب ایجاد واکنش طبیعی با هر نوع شی خارجی در بدن شود. هر چه زمان بگذرد، بافت فیبروز ایجاد شده کوچک و جمع می شود. باعث سفت و فشرده شدن پروتز در بدن شود و بیمار در ناحیه ی پروتز احساس سوزش، احساس سفتی، درد و ناراحتی کند. انقباض کپسولی از عوارض اجتناب ناپذیر عمل پروتز است اما اگر همراه با سوزش سینه و عوارض بیان شده باشد، امکان نیاز به عمل مجدد به وجود می آید.

زخم ناشی از جراحی

جراحی پروتز سینه عملی تهاجمی است که بافت های سینه از هم باز شده و سبب ایجاد اسکار و زحم هایی در جراحی می شود. در دوران نقاهت اگر زخم و اسکار دیدید، نگران نباشید، چرا که امری طبیعی است.. اما اگر زخم های جراحی بعد از گذشت مدت ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل، با سوزش سینه بعد از پروتز، برآمدگی سینه ها، تورم و ضخیم شدن پوست سینه همراه باشند، باید فورا به پزشک خود مراجعه نمایید.

پیشگیری از سوزش سینه بعد از پروتز

با اینکه هر جراحی عوارضی دارد و پروتز سینه نیز از این قضیه جدا نیست، اما می توان با انجام کارهایی از هر نوع عارضه ای پیشگیری نمود. اگر اقدامات قبل و بعد از پروتز سینه را جدی بگیرید، می توانید هم در کاهش عوارض و هم دوره نقاهت تاثیر بگذارید. با داشتن تغذیه ای سالم و مصرف داروها می توانید به روند درمان کمک کنید. اگر این نکات را تا یک ماه و نیم رعایت کنید، هیچ مشکلی برای شما پیش نمی آید.

مراقبت های جراحی پروتز سینه فقط و فقط مربوط به بعد از آن نیست، بلکه باید قبل از عمل و جهت آماده سازی، کارهایی را نجام دهید. برای مثال از مصرف داروهای استروئیدی و تزریق داروهای درون وریدی پرهیز نمایید طی جلسه ای که با جراح خود قبل از عمل دارید در خصوص خطرات احتمالی، ریسک ‌ها و مضراتی که این جراحی می تواند برای شما داشته باشد، مطلع شوید. با آگاهی کامل از تمام جوانب عمل تان به اتاق عمل بروید. مصرف سبزیجات و میوه‌جات حاوی ویتامین c از اقداماتی است که باید هم دو هفته قبل از عمل و هم دو هفته بعد از عمل انجام دهید.

کلام آخر

همانطور که گفته شد، پروتز سینه عوارضی به همراه دارد که یکی از آن ها سوزش بعد از آن است. اگر با این مشکل مواجه شدید، هرگز آن را نادیده نگیرید و فورا به بهترین متخصص پلاستیک مراجعه نمایید.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =

تماس با دکتر