مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی بینی / عمل بینی بدون تامپون چگونه است؟

عمل بینی بدون تامپون چگونه است؟

عمل جراحی بدون تامپون یکی از روش های نوینی است که جایگزین روش جراحی بینی با تامپون است. ممکن است شما هم شنیده باشید که در جراحی بدون تامپون درد ناشی از خارج کردن تامپون وجود ندارد. اما آیا این موضوع صحت دارد؟ در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که این روش مناسب چه افرادی است و چه تفاوتی با متدی دارد که در آن از تامپون استفاده می شود. 

جراحی بینی بدون تامپون

عمل بینی بدون تامپون چگونه انجام می شود؟

در دهه گذشته جراحان با ایجاد برش های زیاد بر روی دیواره بینی از تامپون هایی به طول 2 سانتی‌متر در هر دو سوراخ استفاده می کردند. این تامپون ها ناراحتی های فراوانی در قالب عفونت، سردرد، خونریزی، احساس بوی بد،جلوگیری از تنفس عادی و… را برای بیماران به همراه داست. اما با جراحی بینی بدون تامپون بیماران دیگر احساس درد به هنگام کشیدن تامپون را نخواهند داشت و به راحتی می توانند نفس بکشند. با این روش سرعت بهبودی نیز چندین برابر می شود و عوارض  ناشی از عمل جراحی بینی به کمترین حالت ممکن می رسد.

.

چه افرادی کاندیدای جراحی بینی بدون تامپون هستند؟

جراحی زیبایی بینی بدون تامپون برای افرادی که به سن قانونی 18 سال رسیده اند، انجام می شود. این مراجعه کنندگان باید فاکتورهای لازم سلامتی را داشته باشند یا به نوعی دیگر میتوان گفت که باید از میزان سلامتی خود اطمینان داشته باشند. حراجی بینی بدون تامپون برای افرادی که مبتلا به دیابت کنترل نشده  و مشکلات انعقادی هستند یا بینی‌شان انحراف شدید دارند، مناسب نیست. توجه نکردن به فاکتورهای سلامتی می تواند سبب عوارض جبران ناپذیر بر اثر خونریزی زیاد در عمل جراحی شود. اما در نهایت بهترین راه برای دانستن اینکه کسی واجد شرایط برای انجام عمل جراحی بینی بدون تامپون است یا خیر، مراجعه به متخصص جراحی زیبایی و گرفتن مشاوره های لازم از وی خواهد بود.

مزایای جراحی بینی بدون تامپون

مزایای عمل بینی بدون تامپون را میتوان در موارد زیر یافت:

 • احساس نکردن دردی که در هنگام خارج کردن تامپون احساس می شود.
 • تنفس راحت نسبت به روش دارای تامپون
 • نبود هیچ گونه ترس و استرس برای کشیدن تامپون
 • انعطاف پذیر بودن استنت ها
 • جداشدن استندها بدون درد 
 • راحت تر جدا شدن اسپلیت ها نسبت تامپون ها

جایگزین تامپون در جراحی بینی چیست؟

برای حفظ مراقبت از دیواره نمیتواند از ساپورترها چشم پوشی کرد. به همین علت است که جراحان اسپیلنت ها را جایگزین تامپون ها می کنند. جنس این ساپورتر از سیلیکون و ژله است. اسپلینت ها برخلاف تامپونها دارای مجرا و کانالی هستند که بیمار به راحتی میتواند با آن نفس بکشد. 

در زمان مواجه شدن با خونریزی بینی، خون می تواند از استنت ها خارج شود. در صورتی که  در هنگام بروز این اتفاق، تامپون تمامی خون را جذب می کند و احساس بو و طعمی ناخوشایند در دهان می شود.

بیشتر بدانید: جراحی ترمیمی بینی

دلیل جایگزین اسپلینت بینی با گچ چیست؟

در واقع باید بگوییم که نمی توان از استفاده تامپون در جراحی زیبایی بینی دوری کرد. اغلب جراحان این روش را ایمن می دانند. با این حال روش استنت دردسر های کمتری برای بیمار ایجاد می کند و اکثر بیماران ه دنبال این هستند که نقاهت خود را در آسودگی تمام طی کنند، که این امر با تامپون ها  اتفاق نمی افتد. 

در نتیجه بیماران ترجیح میدهند از تامپون ها استفاده نکنند و استنت های گچی را به عنوان جایگزین آنها انتخاب می کنند.

تفاوت تامپون و گچ استنت (ایروی)

تامپون و گچ یا استنت (ایروی) دو نوع وسیله هستند که بعد از عمل جراحی بینی برای کنترل ترشحات و خونریزی و همچنین حمایت از ساختار بینی استفاده می شوند.برای اینکه واضح تر بدانیم که کدام روش برای شما مناسب تر است، می خواهیم در راحت ترین حالت ممکن به مقایسه تامپون و گچ استنت ایروی بپردازیم. این تفاوت ها عبارتند از:

 • جنس تامپون از پنبه بوده اما جنس استنت ژله است
 • تامپون ترشحات را جذب میکند و در دراز مدت میتواند موجب بروز عفونت شود.
 • استنت ها بسیار منعطف تر از تامپون ها هستن در صورتی که تامپون ها زمخت و سفت اند.
 • بیرون کشیدن تامپون با درد همراه است اما این حالت در استندها دیده نمی شود.
 • استنت ها با توجه دمای محیط می توانند نرم یا سفت شوند.
 • تنفس راحت تر با استنت ها در مقایسه با تامپون ها
 • مدت زمان خارج کردن استنت

عوارض جراحی بینی با تامپون

استفاده از تامپون ها در جراحی زیبایی بینی می تواند مشکلات دردناک زیادی را برای مراجعه کنندگان به وجود آورد. در این قسمت شما با عوارض جراحی بینی با تامپون آشنا خواهیم کرد:

 • احساس درد در هنگام کشیدن تامپون ها
 • نفسیدن کشیدن با تامپون ها به مراتب بسیار سخت است
 • امکان مسدود شدن راه تنفسی
 • احساس بوی بد در هنگام تنفس
 •  محکم بودن و عدم انعطاف تامپون ها
 • امکان بروز خونریزی و تجمع در بینی
 • خشک کردن دهان و گلو
 • چسبندگی تامپون به بافت داخلی بینی

قیمت جراحی بینی بدون تامپون

به طور معمول است استفاده از تامپون ها میتواند سبب افزایش قیمت در انجام عمل بینی شود. اما با این حال استفاده از اسپلینت ها هزینه بسیار کمی را متوجه بیمار خواهد کرد. انجام جراحی بدون تامپون بسیار به صرفه تر از جراحی یا تامپون است. 

در کنار این موضوع شما باید میزان مهارت جراح متخصص، مجرب بودن تیم جراحی، روش انجام عمل، هزینه محل انجام جراحی و… توجه زیادی کنید؛  چرا که هریک به تنهایی می توانند میزان هزینه ها را کاهش دهند. میزان مهارت پزشک و به همراه داشتن تیمی با تجربه می توانند مراقبت های پس  از عمل بینی بدون تامپون  را آسان‌تر کند.

فرق عمل بینی با تامپون و بدون تامپون

تفاوت عمل بینی با تامپون و بدون تامپون در این است که فرد در هنگام استفاده از تامپون و کشیدن با تامپون مشکلات زیادی را تحمل خواهد کرد. درصورتی که در روش بدون تامپون این مشکلات وجود نداشته یا در کمترین میزان خود قرار خواهند داشت. میزان زمان استفاده از تامپون ها به مراتب بیشتر از زمان استفاده از گچ بدون تامپون است.

عمل بینی با تامپون بهتر است یا بدون تامپون؟

بسیاری از از جراحان پس از انجام عمل بینی توصیه به استفاده از تامپون ها می کنند. از نظر آنها این کار سبب میشود تا بینی فرم نهایی خود را به دست آورد. 

اما برداشتن تامپون ها همواره با درد همراه است. یک سری از جراحان سعی میکنند برای اینکه فرد درد کمتر را احساس کند از تامپون ها کوچک تر بهره ببرند. آنها سعی میکنند، 48 ساعت پس از عمل تامپون را از بینی خارج کنند تا تامپون نتواند به دیواره بینی بچسبد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده به این درک رسیدیم که میزان مهارت متخصص جراح در هنگام عمل بینی بدون تامپون بسیار مهم است. میزان مهارت تیم پزشکی میتواند سبب این شود که به راحتی بتوانید فرم دلخواه بینی تان را با کمترین میزان جراحت و درد به دست آورید. 

دکتر محمدرضا ترحمی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با چندین سال سابقه درخشان، تعداد بسیار بالایی عمل بینی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. اگر شما نیز می خواهید تحت جراحی با بهترین جراح پلاستیک و زیبایی در تهران قرار گیرید کافیست برای دریافت نوبت با شماره ها واقع در سایت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد؟

بله، در هنگام بهبودی تامپون به دیواره داخلی بینی می چسبد که در هنگام خارج کردن آن از بینی برای بیمار دردناک است.

جراحی بینی بدون تامپون درد دارد؟

میزان درد ناشی از این روش با توجه به مهارت پزشک بود و می تواند بدون احساس درد انجام شود.

چند روز بعد از عمل بینی تامپون برداشته می شود؟

با توجه به روش انجام عمل بینی از 48 ساعت تا چندین روز متغیر خواهد بود.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =

تماس با دکتر