مدت زمان مطالعه ۲۲ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی بینی / جراحی زیبایی بینی به همراه نمونه کار

جراحی زیبایی بینی به همراه نمونه کار

فهرست محتوا نمایش

جراحی زیبایی بینی یکی از انواع جراحی های زیبایی است که در سراسر دنیا بخصوص کشورمان ایران طرفداران زیادی دارد، اهمیت عمل بینی در برخی از افراد به قدری بالاست که اولویت اصلی در زندگی آنها محسوب می گردد بطوری که به یکی از دغدغه های زندگی آنان تبدیل شده است. البته لازم است اضافه گردد جراحی بینی در هر فرد بسیار متقاوت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع بینی و جراحی های اختصاص یافته به آن در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

عمل زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از انواع عمل های زیبایی صورت است که به اصلاح فرم، اندازه، تقارن بینی و همچنین به رفع طیف وسیعی از مشکلات و ایرادات موجود در بینی کمک شایانی می کند. از جمله مشکلات بینی که میتوان توسط عمل زیبایی بینی آنها رفع کرد عبارتند از :

 • عدم تقارن سوراخ های بینی
 • وجود قوز و یا تورفتگی روی بینی
 • پهن و بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • آسیب های وارده به بینی در اثر تروما و یا ضربه

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر محمدرضا ترحمی

گیف تعیین وقت و مشاوره عمل بینی

توصیه می کنیم ویدئو زیر که مربوط به فیلم قبل و بعد از عمل زیبایی بینی در یک خانم جوان است را مشاهده نمایید :

بینی از جمله قسمت هایی است که در مرکز صورت قرار گرفته و به همین خاطر، هر گونه تغییر در ساختار آن هر چند جزئی، تغییر بسیاری را در چهره فرد ایجاد می کند و در بسیاری از موارد، هدف از انجام این جراحی  برقراری تعادل و تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت است.

چنانچه سوالی در خصوص جراحی بینی و هزینه های آن دارید می توانید در فرم زیر پیام خود را بگذارید. برای دریافت پاسخ و یا وقت مشاوره در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
شماره تماس و پیام شما با موفقیت ثبت شد.
شماره تماس و پیام شما با موفقیت ثبت نشد! لطفا مجددا تلاش نمایید.

هدف از جراحی زیبایی بینی


جراحی زیبایی بینی
یا رینوپلاستیRhinoplasty برای از بین بردن مشکلات تنفسی و برطرف کردن نواقص ظاهری بینی مانند: قوز بینی، افتادگی بینی، درمان انحراف بینی، کجی بینی، بزرگ بودن دماغ و… انجام می گیرد. ممکن است نواقص بینی به صورت مادرزادی باشد و یا براثر تروماهای وارد شده، بینی دچار شکستگی شود.

چنانچه عمل رینوپلاستی را توسط بهترین جراح پلاستیک و زیبایی انجام دهید، با از بین بردن نواقص ظاهری بینی و برطرف کردن مشکلات تنفسی عوارض ناشی از این عمل به حداقل میرسد. در طی جراحی بینی علاوه بر رفع مشکلات ظاهری بینی مانند قوز بینی، بالا بردن نوک بینی و ایجاد تقارن بین سوراخ های بینی در زیبایی صورت تاثیر بسزایی می گذارد.

لازم به ذکر است، عمل رینوپلاستی در مورد جراحی بینی استخوانی، عمل بینی گوشتی و
جراحی زیبایی بینی عروسکی کاملاً متفاوت است.

قبل و بعد عمل بینی

نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی ممکن است بعد از یک سال قابل مشاهده باشد و فردی که متقاضی این نوع از عمل زیبایی صورت است باید شخص صبوری باشد.

جراحی زیبایی بینی و انواع آن

بسیاری از افراد از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و تمایل دارند با عمل زیبایی بینی چهره خود را زیباتر کنند اما برخی دغدغه ها مانند: انتخاب جراح بینی خوب و ماهر، سختی دوران نقاهت بعد از عمل بینی، تشخیص اینکه مناسب ترین روش جراحی بینی کدام است؟ و اطمینان از اینکه بعد از عمل بینی به ظاهر دلخواه خواهند رسید یا خیر؟ و… باعث می شود که قید عمل زیبایی بینی را بزنند.

چنانچه شما هم از این دسته از افراد هستید که دغدغه های بسیاری از جراحی زیبایی بینی دارید، در گام نخست سعی کنید در انتخاب جراحتان دقت و وسواس لازم را داشته باشید و به بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که علاوه بر مهارت جراح بینی سایر عوامل نیز در دستیابی به بهترین فرم بینی با کمترین عوارض تاثیرگذار هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • استخوانی و یا گوشتی بودن بینی
 • جنس پوست بینی
 • وجود مشکلاتی مانند انحراف تیغه میانی بینی و عدم تقارن سوراخ های بینی
 • بزرگ بودن بینی نسبت به سایر اجزای صورت
 • انتظارات فرد از عمل زیبایی بینی

با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شد، پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی پس از معاینه بیمار و بررسی آناتومی بینی فرد و میزان تناسب آن با سایر اجزای صورت، انجام برخی آزمایشات و عکسبرداری ها و پس از مشاوره و صحبت با بیمار می تواند مشخص کند که متقاضی عمل بینی به چه نوع عمل جراحی بینی و چه میزان تغییر احتیاج دارد. سپس بهترین روش عمل بینی که برای فرد مناسب است انتخاب می شود.

به طور کلی هدف از عمل رینوپلاستی با در نظر گرفتن سلامت بیمار و عدم ایجاد مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی و حتی رفع مشکلات تنفسی، اصلاح اندازه بینی و رفع نواقص ظاهری آن می باشد، که در نهایت فرد بر اساس معیارهای زیبایی شناسی به خوش فرم ترین مدل بینی و متناسب با سایر اجزای صورت دست پیدا کند.

چه کسانی متقاضی عمل بینی هستند؟

اصولا افرادی که متقاضی عمل بینی هستند، از فرم بینی خود رضایت کافی را ندارند و دوست دارند اصلاحات لازم را بر روی بینی خود اعمال کنید. درصد بسیار کمتری از افرادی که متقاضی عمل رینوپلاستی هستند به دلیل آسیب دیدگی یا مشکلات تنفسی اقدام به این عمل می کنند.

ترس از بیهوشی، درد و عوارض بعد از جراحی زیبایی بینی

همه افرادی که بینی خود را عمل کرده اند، روزهایی را گذرانده اند که ترس از جراحی زیبایی بینی، خونریزی، بیهوشی، درد و عوارض بعد از جراحی بینی را داشته اند. و اکنون همۀ آنهایی که قصد جراحی بینی را دارند با این گونه ترس ها مواجه می شوند.

اگر واقع بینانه بخواهیم به جراحی بینی نگاه کنیم مانند تمامی عمل های جراحی خونریزی، درد و حتی عوارض و عفونت نیز ممکن است به همراه داشته باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که قبل از هر چیز به دنبال بهترین جراحان بینی باشید و بعد از عمل رینوپلاستی به مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی توجه داشته باشید. در صورتی که به این دو نکته توجه داشته باشید عملی بسیار راحت و با کمترین عوارض و بهترین نتایج تجربه خواهید کرد.

انواع روش های عمل بینی

عمل رینوپلاستی (Rhinoplasty) به دو روش بسته و باز انجام می گیرد :

جراحی بینی به روش بسته

عمل بینی به روش بسته

در جراحی زیبایی بینی به روش بسته، تنها چند برش کوچک داخل سوراخ بینی ایجاد می شود تا پوست از روی استخوان و غضروف بینی کنار زده شود. جراح پلاستیک در این روش دید و اشراف کافی به بخش های داخلی بینی ندارد. رینوپلاستی بسته نیاز به دقت و مهارت بسیار زیاد جراح دارد و بیشتر برای تغییرات جزئی عمل بینی از این روش استفاده می شود.

به دلیل اینکه در طی این روش عمل بینی، برش های زیادی ایجاد نمی شود و تمام برش های ایجاد شده در قسمت داخلی بینی است جای هیچ گونه زخمی بعد از عمل دیده نمی شود و همچنین دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

مزایای جراحی بینی به روش بسته:

 • کوتاه بودن زمان عمل جراحی
 • ورم کمتر بعد از جراحی زیبایی بینی
 • دوره بهبودی کوتاه تر بعد از جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز

عمل بینی به روش باز

در جراحی زیبایی بینی به روش باز، شکاف هایی در داخل و بیرون سوراخ های بینی و پره میانی بینی ایجاد می شود تا پوست از روی استخوان بینی کنار زده شود. همان طور که از اسم این روش جراحی بینی پیداست؛ در پره میانی بین دو سوراخ بینی برشی ایجاد می شود تا به طور کامل از هم مجزا شوند، جراح بینی در روش رینوپلاستی باز دسترسی بیشتری به ساختار داخلی بینی دارد و راحت تر می تواند تغییرات لازم مانند تراشیدن استخوان، شکل دادن به غضروف و سایر اقدامات لازم جهت فرم دهی بهتر به بینی انجام دهد.

مقایسه جراحی باز و بسته در عمل بینی

عمل بینی برای انواع فرم های بینی

اگر بخواهیم روش های جراحی بینی را به صورت جزئی تر بیان کنیم عبارتند از:

عمل بینی استخوانی

مشخصه بارز بینی های استخوانی این است که اکثراً این نوع از بینی ها دارای قوز بینی هستند. بینی های استخوانی جزء ایده آل ترین نوع  بینی برای عمل جراحی زیبایی بینی هستند، زیرا این نوع از بینی ها دارای پوستی نازک و بافت غضروفی بسیار قوی هستند. اصولاً هدف از عمل بینی استخوانی برداشتن قوز بینی است.

عمل بینی گوشتی

بینی های گوشتی اصولاً پهن هستند و افتادگی نوک بینی به دلیل پوست ضخیم و غضروف بسیار ضعیف آنها می باشد.

جراحی بینی گوشتی جزء دشوارترین نوع جراحی های بینی است و لازمه داشتن عمل بینی موفق این است که در انتخاب جراح بینی دقت و وسواس لازم را داشته باشید تا ایشان با تبحر و علمی که در این زمینه دارند با تقویت غضروف ضعیف بینی گوشتی بتواند به فرم دلخواه فرد بدون برگشت پذیری دست پیدا کند.

آیا عمل بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

در حال حاضر جراحان خبره در حین عمل بینی های گوشتی، اقدام به تقویت غضروف ها می کنند، به همین دلیل امکان برگشت بینی های گوشتی یا افتادگی نوک بینی های گوشتی تقریبا به صفر رسیده است. منظور از تقویت غضروف های بینی های گوشتی این است که جراح پلاستیک بینی، غضروف مورد نیاز را تیغه میانی بینی بر می دارد و توسط آن نوک بینی را تقویت می کند، که در این صورت امکان بازگشت بینی به حالت قبل بسیار کم و یا حتی به صفر می رسد.

در ویدئو زیر می توانید صحبت های دکتر محمدرضا ترحمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی را در خصوص برگشت پذیر بودن یا نبودن جراحی زیبایی بینی گوشتی گوش فرا دهید.


عمل بینی طبیعی

چندین سال است که افراد متقاضی جراحی بینی طبیعی هستند و تنها هدفشان از جراحی زیبایی بینی رفع نواقص و ایرادات بینی است. اصولاً جراحی بینی مردان و جراحی بینی گوشتی به صورت طبیعی انجام می گیرد.

جراحی بینی عروسکی

افرادی که به دنبال بینی کوچک و سربالا هستند می توانند عمل بینی فانتزی یا عروسکی داشته باشند.

عمل جراحی انحراف بینی

به این نوع از عمل بینی سپتوپلاستی و یا جراحی تیغه میانی بینی گفته می شود. هدف از این روش جراحی بینی اصلاح انحراف سپتوم (تیغه میانی بینی) است. انحراف بینی ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند که عبارتند از عدم تقارن سوراخ های بینی، کج شدن نوک بینی، مشکلات تنفسی و خر و پف کردن، مشکلات سینوسی، خونریزی دماغ و….

عمل پولیپ بینی

پولیپ توده هایی هستند که در مسیرهای سینوس وجود دارند که در صورت بزرگ شدن این توده ها باعث اختلال در تنفس،اختلال در بویایی، ایجاد عفونت، عطسه های پی در پی، گرفتگی بینی و آبریزش بینی می شود. پولیپ بینی با جراحی بسیار ساده قابل درمان است و اصولا عمل پولیپ بینی همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام می شود.

جراحی نوک بینی

به این نوع از جراحی زیبایی بینی تیپ پلاستی و یا رینوپلاستی-تیپ گفته می شود. هدف از این روش جراحی بینی اصلاح غضروف های نوک بینی که ممکن است نواقصی مانند پهن بودن نوک بینی، بزرگ بودن نوک بینی، افتادگی نوک بینی و همچنین کجی نوک بینی را برطرف کند. همچنین رینوپلاستی-تیپ می تواند برای افرادی که قوس بینی کمی دارند نیز مناسب باشد. عمل جراحی نوک بینی یک روش تکمیلی در کنار جراحی بینی است.

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی با هدف اصلاح ایرادات بینی که در جراحی اولیه بینی رفع نشده است و یا اینکه فرد به دلیل عدم تبحر جراح اولیه بینی مشکلات تنفسی و سایر نواقص بعد از عمل بینی را تجربه کند، انجام می گیرد.

بهترین زمان برای جراحی بینی ترمیمی یکسال بعد از عمل اولیه بینی است.

تفاوت عمل زیبایی بینی فانتزی و طبیعی

جراح معمولاً انتخاب شکل عروسکی و فانتزی بینی را بر عهده متقاضی می گذارد. اما طبق آمار در چندین سال گذشته تعداد متقاضیان عمل بینی طبیعی از عمل بینی عروسکی بسیار بیشتر گزارش شده است. در جراحی بینی عروسکی جراح با برداشتن بخش زیادی از غضروف بینی سبب قوس بسیار زیاد پل بینی و همچنین سربالا شدن نوک بینی می شود که همین امر ممکن است باعث ایجاد مشکلات تنفسی در فرد شود.

اما در عمل بینی طبیعی تنها ایرادات بینی برطرف می شود و پس از عمل چندان مشخص نمی باشد که فرد عمل بینی انجام داده است. عمل بینی به صورت طبیعی با اصول زیبایی شناسی که شعارش تطابق اجزای صورت با هم است همخوانی بسیاری دارد.

تفاوت عمل بینی گوشتی و استخوانی

به دلیل ضعیف بودن غضروف بینی گوشتی، عمل بینی گوشتی دشوارتر از عمل بینی استخوانی است. در بینی استخوانی پوست بینی نازک و غضروف بسیار مستحکم و قوی است. جراح بینی به راحتی می تواند با تراشیدن غضروف و استخوان بینی به بهترین نتیجه از جراحی زیبایی بینی دست پیدا کند اما این موضوع در جراحی بینی گوشتی کاملاً برعکس است.

بینی های گوشتی دارای پوست و پره های ضخیم، نوک پهن و همراه با غدد چربی فراوانی هستند و اصولاً این نوع از بینی ها دچار افتادگی نوک بینی هستند و این افتادگی به دلیل غضروف بسیار ضعیف آنها می باشد. بهترین جراح بینی با تقویت غضروف بینی گوشتی اقدام به اصلاح فرم بینی می کند و با کار گذاشتن غضروف اضافی موجب می شود تا امکان رشد بافت چربی وجود نداشته باشد و همین امر باعث می شود عمل بینی گوشتی برگشت پذیر نباشد.

اهمیت نوع پوست در نتیجه عمل بینی

اصولا پوست هایی که ضخامت نرمالی دارند، بهترین پوست برای عمل رینوپلاستی هستند. در بیمارانی که پوست بینی ضخیمی دارند، تورم بیشتری بعد از عمل بینی خواهند داشت و مدت زمان بسیار بیشتری برای کاهش تورم نیاز دارند. همچنین افرادی که بینی گوشتی با پوست ضخیمی دارند کاندیدای مناسبی برای عمل فانتزی بینی نیستند و بهتر است بینی آنها بیش از حد کوچک نشود.

سن مناسب برای عمل بینی

اصولاً در سنین نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی بینی افراد بزرگ می شود و گاهاً موجب از دست رفتن اعتماد به نفس آنها می شود به همین دلیل بیشترین آمار متقاضیان جراحی زیبایی بینی نوجوانان هستند.

و همین امر باعث می شود سوال بسیاری از آنها این باشد که بهترین سن برای عمل زیبایی بینی چه سنی است؟ به گفته متخصصین جراحی پلاستیک فرد در صورتی می تواند اقدام به عمل بینی کند که سن رشد استخوانی آنها تمام شده باشد که این سن در دختران حدود 16 سالگی و در پسران حدود 17 سالگی است.

نکته ای که نوجوانان باید به آن توجه داشته باشند این است که پسر و دختری که زیر سن قانونی (18سال) هستند بدون اذن ولی اجازه عمل زیبایی بینی ندارند.

بیشتر بخوانید: سن مناسب جراحی زيبابی بينی

اقدامات و آمادگی های پیش از جراحی زیبایی بینی

مراقبت های قبل از عمل بینی

 • قبل از جراحی، از بیمار خواسته می شود در جلسات مشاوره شرکت کند. در این جلسات، پزشک به بررسی کامل آناتومی بینی، پوست بینی و سایر اجزای صورت می پردازد تا بهترین روش جهت ایجاد تغییرات در بینی انتخاب شود.
 • بررسی ضخامت پوست بینی یکی از موارد مهمی است که باید به آن اهمیت داده شود، چرا که مستقیما بر نتیجه جراحی تاثیر می گذارد.
 • عکس برداری های سه بعدی از زوایای مختلف بینی باعث می شود تا جراح به طور کامل با آناتومی بینی آشنا شود و نتیجه جراحی نیز تا حدی قابل پیش بینی خواهد بود.
 • حداقل 2 هفته قبل از عمل بینی از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون و افزایش خونریزی می شوند، مانند آسپیرین، ژلوفن و نوافن خودداری کنید.
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات قبل از عمل، چرا که روند بهبود را به تاخیر می اندازند.
 • مصرف هر گونه دارو و یا مکمل های گیاهی باید به پزشک اطلاع داده شود. در برخی موارد، داروی جدیدی جایگزین خواهد شد.

عمل بینی چقدر طول می کشد؟

اصولاً جراحی بینی 1 الی 2 ساعت زمان می برد. با این حال ممکن است بسته به نوع بینی فرد و هدف وی از جراحی بینی این زمان طولانی تر باشد. جراحی ترمیمی بینی نیز 4 ساعت زمان می برد.

دوره نقاهت و بهبودی جراحی بینی

 • طول دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی تا حد بسیار زیادی به تکنیک به کار رفته در طول جراحی و هم چنین شرایط جسمانی بیمار بستگی دارد و ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
 • اسپیلنت موجود در داخل بینی، یک هفته بعد برداشته می شود و بیمار راحت تر می توان نفس بکشد.
 • بخیه ها نیز یک هفته بعد کشیده خواهند شد.

مراقبت های پس از عمل بینی

چند نمونه از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی عبارتند از:

 • بیمار بعد از جراحی بینی باید تا حد امکان در منزل استراحت کند و از انجام کارها و فعالیت های سنگین مانند خم و راست شدن و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند. ورزش کردن نیز به مدت یک ماه و گاهی تا زمان بهبودی کامل ممنوع می باشد.
 • بعد از عمل بینی، بیمار باید تا جایی که می تواند سر را بالا بگیرد و هنگام خواب نیز، یک یا دو بالشت زیر سر خود قرار دهد. پایین نگه داشتن سر باعث وارد آمدن فشار به بینی و خونریزی خواهد شد.
 • بیمار باید با دهان باز عطسه کند تا فشاری به بینی وارد نشود.
 • از فین کردن و تخلیه بینی خودداری شود.
 • عینک زدن تا یک ماه بعد از جراحی ممنوع می باشد. چرا که عینک باعث وارد آمدن فشار به بینی و تغییر فرم بینی می شود. یکی از نکات مهمی که بیمار بعد از جراحی بینی باید به آن  توجه داشته باشد این است که هیچ گونه فشاری نباید به بینی وارد شود. توصیه می شود بیمار در طول این دوره از لنزهای تماسی استفاده کند.
 • بمدت 6 ماه از انجام فعالیت ها و حرکات ورزشی خودداری شود و همچنین حداقل تا یک ماه از استخر رفتن اجتناب گردد.
 • مصرف الکل در دوران نقاهت ممکن است منجر به گشاد شدن رگ ها و خونریزی گردد.پ

اهمیت چسب زدن به بینی بعد از رینوپلاستی

چسب زدن بینی می تواند کمک شایانی به کنترل ورم و کاهش ورم بینی کند. در هفته های اول بعد از رینوپلاستی متورم بودن بینی و اطراف نوک بینی امری طبیعی است که با چسب زدن به بینی می توان این ورم را کنترل کرد و همچنین این کار باعث می شود که هر چه سریعتر به فرم دلخواه خود برسید.

بعد از رینوپلاستی به بیماران توصیه می کنیم حداقل به مدت 2 هفته از چسب بینی استفاده کنند. که در طول این ایام چسب زدن به بینی به فرم دهی بهتر به بینی و همچنین کاهش تورم کمک شایانی می کند.

همچنین چسب زدن به بینی همچون زنگ خطری برای اطرفیان شما است که مراقب تماس با بینی شما، شوخی یا هر بی احتیاطی دیگری باشند.

آموزش چسب زدن بینی

مرحله اول: صورت خود را با آب ولرم و صابون بشویید یا فقط بینی و گونه خود را با پنبه و الکل تمیز کنید، پنج دقیقه صبر کنید تا صورتتان کاملا خشک شود.

مرحله دوم: پنج برش یک اندازه 2 الی 3 سانتی متری از چسب را آماده کنید. اولین قسمتی که باید چسب بزنید، بالای نوک بینی است و تا بین دو ابرو ادامه دهید. هر چسب باید نیمی از چسب قبلی را پوشش دهد.

مرحله سوم: یک برش 10 الی 12 سانتی آماده کنید و دو طرف پل بینی را به صورت عمودی بپوشانید به طوری که چسب در قسمت زیر بینی شما به شکل U قرار بگیرد. سپس از دو طرف قسمت پایینی نوک بینی، امتداد دو سر چسب را به هم بچسبانید و قسمت های اضافی را قیچی بزنید. این برش برای حفاظت از نوک بینی در برابر افتادگی و تورم بسیار موثر است.

مرحله چهارم: برای تثبیت بیشتر مرحله دوم را مجدد تکرار کنید.

مرحله پنجم: در آخر برش کوچکی به اندازه 3 سانتی متر به شکل ذوذنقه قیچی کنید و به زیر نوک بینی بچسبانید.

روزهای اول پس از عمل بینی

تا 2 روز بعد از جراحی بینی، حتما باید بیمار استراحت کافی داشته باشد و به نکات زیر توجه داشته باشد:

 • به هنگام خواب سرتان را بالاتر از بدنتان قرار دهید.
 • از لباسهای دکمه دار استفاده کنید.
 • مسواک زدن در این ایام باید به آرامی انجام شود.
 • گریه و خنده در این روزها باید به حداقل برسد.
 • از کمپرس سرد بر روی بینی و اطراف چشم استفاده کنید.
 • از غذاهای نرم و فیبردار میل کنید.
 • برای شستشوی خود از وان به جای دوش حمام استفاده کنید.
 • با دهان باز عطسه کنید که فشار زیادی به بینی وارد نشود.

چند هفته اول پس از عمل بینی

اصولا بیماران پس از 2 هفته از عمل بینی می توانند به محل کار خود بازگردند. اما باید به نکاتی نیز توجه داشته باشند که عبارتند از:

 • تا زمانی که جراح بینی، به شما اجازه فعالیت های سنگین را نداده است، از انجام آنها پرهیز کنید.
 • مصرف نمک را به حداقل ممکن برسانید.
 • از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.
 • استفاده از عینک آفتابی و طبی، حداقل تا 4 هفته بعد از جراحی بینی ممنوع است.

از چه رژیم غذایی بعد از عمل بینی استفاده کنیم؟

در روزهای اول عمل بینی، فرد باید از خوردن غذاهای سفت و سخت پرهیز کند و به جای آن از سوپ، سبزیجات آب پز استفاده کند. همچنین خوردن میوه اسیدی مثل پرتغال نیز در روز عمل مناسب نیست. و خوردن مایعات بسیار زیاد بدون نی توصیه می شود.

در روزهای اول بعد از جراحی بینی  آب انبه و آب آناناس برای بهبودی هرچه سریعتر بسیار مناسب است.

خندیدن بعد از عمل بینی

یکی از مواردی که در دستیابی به بهترین نتایج از جراحی بینی نقش بسیار موثری دارد، نحوه خندیدن بعد از جراحی بینی است. به هنگام خندیدن پره های بینی باز می شوند و نوک بینی به سمت پایین متمایل می شود، که همین موضوع می تواند باعث حرکت غضروف ها و استخوان های بینی بعد از عمل بینی شود. همچنین امکان باز شدن زودتر از موعد بخیه های بینی نیز به دلیل خندیدن وجود دارد. که همین امر موجب عفونت محل شکاف ها خواهد شد.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن عملی غیر ارادی است که در حین آن پره های بینی باز میشود که بهتر است به هنگام خمیازه کشیدن آن را کنترل کنید و سعی کنید با دهان باز خمیازه بکشید که حداقل فشار به بینی شما وارد شود.

تزریق کورتون به بینی برای کاهش ورم بینی

تورم بعد از عمل بینی امری طبیعی است و میزان و شدت آن در هر کسی می تواند متفاوت باشد. همچنین اصولا ورم بینی های گوشتی بیشتر از ورم بینی های استخوانی است و اصولا نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی کامل دارد.

ورم بعد از عمل بینی اصولا موقتی است و به مرور زمان کاهش پیدا می کند و چنانچه در انجام مراقبت هایی که قبلا به آن اشاره کردیم دقت لازم را داشته باشید این تورم بسیار سریعتر کاهش پیدا خواهد کرد.

اما در صورتی که پس از گذشت مدت زمانی شاهد کاهش ورم بینی نبودید نیاز است که به پزشک جراحتان مراجعه کنید و ایشان در صورت صلاحدید مقداری کورتون به بینی شما تزریق می کند که می تواند در کاهش تورم نقش بسزایی داشته باشد.

جراحی بینی و بارداری

بانوان، دو ماه بعد از زایمانشان می توانند عمل بینی انجام دهند و 1 ماه بعد از عمل بینی نیز می توانند اقدام به بارداری کنند. البته توصیه ما این است که این فاصله بیشتر شود.

نتایج جراحی بینی

التهاب و کبودی اطراف بینی و چشم ها بعد از جراحی کاملا طبیعی است و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد پس جای نگرانی وجود ندارد چرا که این تغییرات بخشی از پروسه ونقاهت جراحی بینی محسوب می گردد. توصیه می گردد جهت رفع این مورد از کمپرس یخ استفاده شود.

توجه: به هیچ عنوان کمپرس یخ را جهت رفع کبودی بعد از عمل بینی، مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید.

به مرور زمان و با رفع التهاب و ورم بینی، نتایج واقعی جراحی مشخص خواهد شد. طبق گفته دکتر محمد رضا ترحمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، حداقل یکسال زمان لازم است تا نتایج نهایی پس از جراحی بینی مشخص گردد، بیمار باید در طول این مدت صبوری کند و اقدامات گفته شده از سوی جراح را رعایت نماید تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسد.

بهترین جراح بینی در تهران چه کسی است؟

به این مهم توجه داشته باشید که اگر در انتخاب جراح بینی دقت لازم را نداشته باشید، نتیجه این جراحی می تواند بسیار برای شما آزاردهنده و حتی همراه با مشکلات تنفسی باشد. بنابراین در انتخاب جراح بینی دقت و وسواس بسیاری داشته باشید و قبل از تصمیم آخر با چندین پزشک جلسه مشاوره داشته باشید و در این جلسات به این نکات توجه داشته باشید:

مهارت و تجربه

تمامی جراحان بینی از نظر قانونی مجاز به عمل رینوپلاستی هستند. اما شما باید پزشکی را انتخاب کنید که در این حوزه تجربه و مهارت کافی را داشته باشد، به عبارتی باید امتحان خود را پس داده باشد.

مشاهده نمونه کارها

مسما باید پزشکی را انتخاب کنید که در سایت ها و شبکه های مختلف شهرت دارند و دارای نمونه کارهای موفقی در زمینه جراحی بینی هستند.

اخلاق مدار باشد

از آنجا که عمل رینوپلاستی فرایندی بسیار شخصی است، بنابراین تاثیر مستقیم بر سلامت ذهنی فرد و ظاهری وی دارد. بنابراین بسیار مهم است که جراحی را انتخاب کنید که با او احساس راحتی داشته باشید و به تمام سوالات شما با حوصله پاسخ دهد.

هزینه جراحی بینی

هزینه عمل بینی نسبت به پارامترهای مختلف اعم از تخصص جراح، نوع بینی، کلینیک و بیمارستانی که قرار است عمل بینی در آن انجام شود بسیار متفاوت است.

جراحی زیبایی بینی جزء حساس ترین نوع عمل های زیبایی است و در صورت هر گونه خطا از طرف جراح و یا رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل بینی ممکن است عوارض بسیار خطرناکی را تجربه کنید. به همین دلیل ما به شما توصیه می کنیم گول تبلیغات عمل بینی ارزان برخی پزشکان را نخورید و برای شما قبل از هرچیزی باید سلامتی معیار باشد و نزد هر جراحی با هر تخصصی این عمل حساس را انجام ندهید.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

4 دیدگاه ها
 1. حمید

  سلام خسته نباشید
  آیا پولیپ بینی را هم در حیل عمل زیبایی بینی میشه برطرف کرد؟

  پاسخ
  • دکتر محمدرضا ترحمی

   سلام بله در حین عمل زیبایی بینی عمل پولیپ نیز انجام می شود.

   پاسخ
 2. you movies

  سایت شما عالی هستش
  امیدوارم موفق باشید

  پاسخ
  • دکتر محمدرضا ترحمی

   سلام وقت بخیر
   خیلی ممنون از لطف شما

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

تماس با دکتر