مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی بینی / بهترین فصل برای عمل جراحی بینی

بهترین فصل برای عمل جراحی بینی

افرادی که قصد دارند عمل زیبایی بینی انجام دهند، دوست دارند بدانند که بهترین فصل برای این جراحی چیست. آیا فصل مناسبی جهت انجام این جراحی وجود دارد یا نه! این جراحی در هر فصلی از سال مناسب ست و فرقی نمی کند که در چه فصلی انجام شود. تنها اهمیتی که آب و هوا در این جراحی می تواند داشته باشد، مراقبت های پس از عمل بینی و مدت زمان دوره نقاهت آن است. یکی از بهترین زمان های انجام این جراحی، فصل زمستان است، چرا که افرادی که می خواهند مرخصی سالانه بگیرند، می تواند مفید واقعا شود. فصل بهار نیز به دلیل حساسیت ها و آلرژی ها مسلما نمی تواند فصل خوبی برای جراحی باشد. البته باید این نکته را نیز گفت که در تابستان نیز ممکن است به دلیل سرماخوردگی وضعیت خوبی برای جراحی نباشد.

بهترین-فصل-عمل-بینی

جراحی بینی در فصل سرد

افرادی که قصد عمل بینی دارند، بیش تر نگران نتیجه جراحی و دوران نقاهت هستند. در صورتی این نگرانی ها و استرس ها کاهش می یابد که در خصوص آمادگی های قبل و بعد عمل بینی اطلاعات کامل داشته باشید و در دوران نقاهت، استراحت لازم را داشته باشید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام کارها و فعالیت های روزمره خود برسید. آگاهی از آب و هوا و تاثیر ان بر روی بینی نیز بسیار مهم است. فصل زمستان، بهترین فصل برای جراحی بینی است.

تاثیر هوای سرد بر نتیجه بینی

نور خورشید می تواند تاثیر زیادی بر بینی افراد بگذارد، به همین دلیل است که بسیاری از بیماران تصمیم می گیرند تا عمل بینی خود را در فصول سردتر و ترجیحا زمستان انجام دهند. برنامه ریزی برای جراحی بینی در ماه های فصل زمستان بسیار مناسب است چرا که به راحتی می توان از تابش نور خورشید جلوگیری کرد و به استراحت پرداخت. هوای گرم و تابش خورشید می تواند سبب متورم شدن بینی شود و هوای سرد به کاهش توم کمک می کند.

در هوای سرد ممکن است در هفته های اول پس از جراحی احساس احتقان کنید، ولی در حالت کلی سرما نمی تواند اثر بدی بر بینی بگذارد. زندگی در هوای سرد و خشک برای جراحی بینی خوب است ولی ممکن است پس از عمل بینی، خشکی بیش تری را تجربه نمایید.

جراحی بینی در بلند مدت تاثیرگذار نیست و فقط در کوتاه مدت می تواند سبب ضعیف شدن بافت نرم بینی شده و بر روی عروق و اعصاب شود و همین سبب سرد رسیدن از حد نرمال نوک بینی شود. همین امر می تواند باعث احساس شما نسبت به اینکه بینی متعلق به شما نیست، شود. اما جای نگرانی نیست، چرا که عروق رو عصب دوباره ترمیم می شوند.

حساسیت های پوستی در ماه های سرد سال

هوا در فصول سرد خشک تر از فصول دیگر هستند. باد سرد و خشک در فصول سرد می تواند اثرات بدی بر روی پوست بدن و همچنین پوست بینی شود. همین امر می تواند سبب تحریک شدن غشاهای مخاطی و حساسیت های پوستی گردد.

استفاده از محافظ های پوستی که شامل کرم ها و پمادها و یا اسپری های مرطوب کننده بینی هستند، در این فصول می تواند کارساز باشد . آبرسانی و تغذیه مناسبی برای پوست در دوران ریکاوری محسوب شوند.

خون رسانی به بینی در هوای سرد

خون رسانی به بینی نیز در فصول سرد می تواند تحت تاثیر هوا قرار گرفته و کاهش یابد، همین امر است که می تواند سبب سرد شدن بینی شود. در اثر سرما همیشه ما عادت به منقبض کردن عضلات خود داریم که بینی نیز از این قضیه مستثنی نیست و آن هم در اثر هوای سرد منقبض می شود. همین امر سبب می شود تا دوران نقاهت افزایش یابد.

عوارض جراحی بینی در فصول سرد

با اینکه فصل زمستان و در کل ماه های سرد بهترین گزینه برای جراحی بینی است، چرا که کاهش تورم در بینی را به همراه دارد، اما چالش های مخصوص به خود را دارد که باید آن ها را نیز در نظر گرفت.

مهم ترین عاملی که ممکن است شما را در فصل سرد به دلیل جراحی دچار مشکل کند، خشکی است. هوا و با خشک برای سرعت در بهبود پوست بینی مناسب نیست، چرا که لایه برداری پوست می تواند همراه با خونریزی باشد. در صورتی که در مناظق سرد و خشک زندگی می کنید، بینی عمل شده می تواند به راحتی دچار سرما زدگی شود.

از دیگر معایبی که فصل زمستان برای جراحی بینی دارد، این است که به دلیل سرد بودن و تفاوت دما بین خانه و بیرون، امکان سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارد که همین امر سبب انسداد بینی و فشار بر روی سینوس ها شود. دمیدن در این حالت در صورت جراحی بینی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. وضعیت زمانی بدتر می شود که از خوردن داروهای ضد احتقان منع شوید، که همین داروها می توانند خونریزی را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید : نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

مراقبت بعد از جراحی بینی در فصل سرد

مراقبت های بعد از جراحی بینی در حال بهبودی خود در ماه های زمستان لازم نیست پیچیده باشد. اول از همه، شما باید سعی کنید از بادهای سرد شدید دوری کنید. رفتن به بیرون برای لذت بردن از سرما خوب است، اما مطمئن شوید که فقط روزهای بیشتری را با هوای معتدل انجام دهید. جراح زیبایی شما همچنین می تواند محصولات پوستی را برای جلوگیری از خشک شدن بینی به شما توصیه کند. در ماه های سرد سال بهتر است آب زیاد بنوشیئ و مواظب آنچه می خورید باشید.

گرچه در فصل سرد خوردن و نوشیدن اغذیه به گرم نگه داشتن بدن شما کمک بسیاری می کند، اما می تواند سبب کوچک شدن رگ ها خونی که در حال بهبود هستند شود که این خود عامل خونریزی بینی است.

جراحی بینی در فصل گرم

تابستان برای بسیاری از اقشار جامعه، فصل خوبی برای هر نوع عملی است، چرا که اوقات تعطیلی بسیاری از افراد است. داشتن تورم پس از جراحی بینی تا یک ماه امری طبیعی است، اما گرما نیز بر روی تورم اثر می گذارد و تورم و التهاب را افزایش می دهد. گرما می تواند سبب گشاد شدن عروق خونی شده و تورم را به افزایش پمپاژ خون بیش تر کند. استفاده از ضد آفتاب برای محافظت از بینی در برابر سوختگی امری ضروری است.

عفونت بینی چیزی است که کم تر درباره آن شنیده ایم. این امر به ندرت اتفاق می افتد.

مزایای جراحی بینی در فصل گرم

 • زمان استراحت برای بهبودی
 • اگر در مدرسه هستید، به احتمال زیاد تابستان را تعطیل کرده اید. بیماران رینوپلاستی در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه 20 که در دبیرستان یا کالج هستند، اغلب متوجه می شوند که تعطیلات تابستانی زمان ایده آلی برای برنامه ریزی عمل آنها فراهم می کند.
 • کار اغلب در طول تابستان در بسیاری از مشاغل کند می شود، به این معنی که مرخصی گرفتن می تواند راحت تر باشد.
 • اگر نگران حریم خصوصی هستید، احتمال کمتری وجود دارد که دوستان یا همکاران در مورد غیبت شما بپرسند، زیرا انتظار دارند در تابستان مرخصی بگیرید.
 • تابستان زمان بسیار خوبی برای تماشای یک برنامه مورد علاقه نتفلیکس یا ادامه دادن به مطالعه است. کاری که می توانید در دوران نقاهت انجام دهید.

بایدها و نبایدهای عمل بینی در ماه های گرم سال

خطراتی که در اثر نور خورشید در فصل تابستان که بسیار قوی است، می تواند خطرات زیادی را برای افرادی که جراحی بینی انجام می دهند، به دنبال داشته باشند. در فصل زمستان تابش نور خورشید خیلی هم قوی نیست و در بسیاری از مواقع زیر سایه ابرها قرار می گیرد و شدت آنزیاد نیست. گرما می تواند میزان رطوبت موجود را کاهش دهد و در نتیجه سرعت بهبودی کاهش و دوران نقاهت افزایش می یابد.

البته باید توجه داشته باشید که این مسائل به این معنا نیست که نمی توان این جراحی را در فصل تابستان انجام داد. فقط توصیه ای است که بهتر است در فصول سرد این جراحی را انجام دهید. در صورتی که به غیر از فصل تابستان، زمان دیگری برای انجام این جراحی نداشته باشید، باید نکات و مراقبت های مربوط به این فصل را

اما اگر کسی تصمیم بگیرد که در طول ماه های تابستان آن را انجام دهد، دانستن اینکه چه اقدامات احتیاطی را باید رعایت کند به شما کمک می کند.

نبایدها

موارد زیر برخی از مواردی است که باید از آنها اجتناب کنید و در واقع مراقبت های بعد از جراحی بینی است:

 • نور مستقیم خورشید: اشعه ماوراء بنفش می تواند به پوست طبیعی آسیب برساند، بنابراین پوست پس از جراحی حتی نسبت به آن حساس تر است. این بدان معناست که برنزه شدن چیزی دور از ذهن است زیرا می تواند برای همیشه به پوست شما آسیب برساند.
 • استفاده از عینک:حداقل تا شش هفته پس از جراحی بینی باید از استفاده از انواع عینک اجتناب شود زیرا بینی در این مدت هنوز در وضعیت ظریفی قرار دارد. بنابراین، هر فشاری که از طرف عینک به آن وارد می‌شود، می‌تواند بافت صورت را تغییر داده و نتیجه نهایی را خراب کند.
 • شنا: برای حدود سه هفته (یا هر چقدر که پزشک توصیه کرده باشد) باید از شنا اجتناب کرد زیرا تاثیر آب می تواند شکل بینی را قبل از اینکه زمان مناسبی برای تنظیم شدن داشته باشد، مخدوش کند.
 • بدون تمرینات سخت: بسیاری از بیماران جراحی بینی به طور منظم ورزش می کنند که بسیار عالی است. اما شما باید مدتی از تمرینات شدید استراحت کنید، که می تواند تورم و خطر سایر عوارض را افزایش دهد. همانطور که ممکن است حدس بزنید، شنا یکی دیگر از فعالیت هایی است که باید از آن اجتناب کنید. به خصوص اگر سر خود را زیر آب فرو کنید مضر است.

بایدها

حال، بیایید نگاهی به برخی از مواردی که باید در زندگی خود پس از عمل تغییر شکل بینی اعمال کنید، بیاندازیم:

 • از یک کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی بالا (SPF) استفاده کنید. این به محافظت از پوست حساس روی بینی شما در برابر سوختگی و ایجاد هرگونه عوارض جانبی کمک می کند.
 • کلاه بپوشید.این احتمالاً عقل سلیم است، اما پوشیدن کلاه می تواند از صورت شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند، به خصوص در روزهای گرم تابستان.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب زیاد به کاهش تورم اضافی که گرما و رطوبت می تواند ایجاد کند کمک می کند. این یکی دیگر از دلایل خوب برای ماندن در خانه در گرم ترین بخش های روز است.
برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =

تماس با دکتر