مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / لاغری و پیکرتراشی / لیپوساکشن چیست و چگونه انجام می شود؟

لیپوساکشن چیست و چگونه انجام می شود؟

لیپوساکشن چیست و چگونه انجام می شود؟

عمل لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی است که می تواند چربی های انباشته شده در قسمت های مختلف بدن را تخلیه کرده و از بین ببرد. بسیاری از افراد که با انجام فعالیت های ورزشی و رژیم های سنگین به نتیجه نرسیده اند، تمایل دارند تا با انجام این جراحی چربی های اضافی را از بین ببرند. البته که لیپوساکشن روش کاهش وزن نبوده و بیشتر برای زیبایی به کار می رود. در ادامه قصد داریم به طور کامل درباره این جراحی و اینکه چه کسانی می توانند این جراحی را انجام دهند، آشنا شویم.

لیپوساکشن چیست؟

نام دیگر لیپوساکشن، لیپوپلاستی نام دارد و همانطور که گفته شد برای تخلیه و حذف چربی های اضافی بدن است. این عمل می تواند به طور کامل سلول های چربی را از بین ببرد. لیپو به معنای خلاص شدن از شر رسوبات چربی است که با ورزش و رژیم ها از بین نرفته است.

چرا افراد عمل لیپوساکشن انجام می دهند؟

بسیاری از افراد ممکن است طی سال ها سعی کرده باشند تا سبک زندگی سالم داشته باشندر، غذاهای سالم مصرف کنند و به طور منظم ورزش انجام دهند، اما به طرز نا امید کننده ای هیچ تغییری در قسمت های بدن خود مشاهده نکرده اند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای از بین رفتن سلول های چربی خود به عمل های جراحی زیبایی از جمله لیپوساکشن روی می آورند.

لیپوساکشن برای چه قسمت هایی می تواند انجام شود؟

 • قسمت داخلی زانو، ساق پا و مچ پا
 • گونه ها، چانه و گردن
 • بازوهای بالایی
 • پشت و سینه
 • باسن
 • ران

چه کسانی کاندیدای جراحی لیپوساکشن هستند؟

افراد با هر جنسیتی می توانند عمل لیپوساکشن را انجام دهند. ژنیکوماستی نوعی از لیپوساکشن است که برای کوچک کردن سینه های مردان به کار می رود.

لیپوساکشن می تواند روی نواحی خاصی از بدن انجام شود. این جراحی مانع از افزایش وزن نمی شود، بلکه به منظور زیبایی صورت می گیرد تا چربی های انباشته شده در نواحی مختلف را از بین ببرد. افراد زیر کاندید این عمل هستند :

 • کسانی که برای از بین بردن چربی خود از راه ورزش و تعذیه نتیجه نگرفته اند.
 • افرادی که انتظار واقع بینانه از نتایج جراحی لیپوساکشن دارند.
 • کسانی که پوست سفت، الاستیک و تون عضلانی خوب دارند.
 • وزن متوسط ​​یا کمی بالاتر از حد متوسط  دارند.
 • افرادی که از استعمال دخانیات پرهیز می کنند.
 • کسانی که سلامتی کامل دارند.

در حین لیپوساکشن چه اتفاقی می افتد؟

بسته به نوع لیپوساکشن، این جراحی می تواند در هر فردی متفاوت باشد. برای برداشتن مقدار کمی جراحی نیازی به رفتن به بیمارستان نبوده و به صورت سرپایی در مطب انجام می شود. با بیهوش کردن فرد، متخصص مراحل زیر را انجام می دهد :

 • از یک دستگاه مکش متصل به ابزار کوچک و فولادی ضد زنگ به نام کانولا استفاده می کند.
 • برش های کوچکی ایجاد می کند و کانولا را در نواحی چربی بین پوست و ماهیچه وارد می کند.
 • چربی اضافی را با لوله مکش یا سرنگ بزرگ از بین می برد.

انواع جراحی های لیپوساکشن

لیپوساکشن به چند روش مختلف انجام می شود که به شرح زیر است :

لیپوساکشن تومسن

جراح محلول نمکی را به نواحی چربی تزریق می کند. این مخلوط حاوی یک مسکن و اپی نفرین است که رگ های خونی را کوچک می کند. این محلول به جراح کمک می کند تا چربی ها را راحت تر از بین ببرد. همچنین میزان خونی که قرار است از دست برود را کاهش می دهد و باعث تسکین درد می شود.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL)

جراح از انرژی اولتراسونیک برای مایع کردن چربی قبل از برداشتن آن استفاده می کند.

لیپوساکشن با کمک مکش (SAL)

سنتی ترین شکل لیپوساکشن، SAL از خلا برای حذف چربی استفاده می کند.

لیپوساکشن با کمک قدرت

مشابه SAL، این روش از یک ابزار اضافی برای سرعت بخشیدن به حذف چربی استفاده می کند.

VASER

در این نوع UAL از یک کانول با چندین شیار استفاده می شود که در نتیجه چربی بهتری برداشته می شود.

لیپوساکشن به کمک لیزر

روش هایی مانند Smartlipo و SlimLipo مشابه UAL هستند اما به جای اولتراسوند از لیزر استفاده می کنند.

مراحل عمل لیپوساکشن

این عمل تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. البته می توان با استفاده از بی حسی اپیدورال نیز برای لیپوساکشن قسمت های پایینی بدن استفاده نمود.

قسمتی از بدن برای برداشتن بدن اماده شده و جراح آن را برمی دارد. این کار با استفاده از علامت گذاری روی بدن صورت می گیرد. سپس برای کاهش از دست دادن خون، کبودی و تورم، محلول حاوی بی حس کننده و دارو به این ناحیه تزریق کنید.

سلول های چربی با ارتعاشات فرکانس بالا همراه با پالس ضعیف لیزر یا جت آب با فشار بالا شکسته می شوند.

سپس با استفاده از یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر و یک لوله مکش متصل به دستگاه وکیوم وارد بدن شده و در صورت بزرگ بودن ناحیه باید با چندین برش انجام شود.

این لوله با استفاده از حرکت جلو و عقب عمل مکش انجام می شود. اینکار باعث شل شدن چربی شده تا راحت تر خارج شوند.

در مرحله بعدی هر گونه مایع و خون اضافی از منطقه جراحی تخلیه می شود.

در مرحله آخر، ناحیه تحت درمان بخیه زده شده و بانداژ انجام می شود. مدت زمان این جراحی بین 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد. معموات کسانی که قصد این جراحی را دارند، لازم است تا یک شب را در بیمارستان سپری کنند.

دوره نقاهت و بهبودی پس از لیپوساکشن

در صورت بیهوشی عمومی که معمولا هم به این صورت است، باید فرد همراه خود کسی را داشته باشد تا در هنگام مرخصی او را به خانه برساند. معمولا بهتر است همراه تا 24 ساعت کنار فرد باشد.

بسته به عوامل مختلف، فرد می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود و کار بازگردد، این عوامل می تواند شامل وسعت ناحیه ایکه باید مورد جراحی قرار بگیرد دارد و یاد بسته به شغل فرد است.

همین امر در مورد مدت زمانی که بتوان بعد از عمل رانندگی نمود نیز صدق می کند. فرد باید قبل از عمل در مورد این موارد از پزشک کسب اطلاعات نماید تا در مورد استراحت پس از عمل برنامه ریزی نماید.

بانداژ یا کرست را می توان در حین دوش گرفتن برداشت. فرد بیمار باید تا ۴ تا ۶ هفته از فعالیت های شدید خودداری کند (اما پیاده روی و حرکت عمومی مشکلی ایجاد نمی کند).

نتایج این روش همیشه تا زمانی که تورم کاهش نیابد قابل توجه نیست. ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد تا منطقه به طور کامل به شکل طبیعی برگردد و نتیجه عمل مشخص شود.

در حالت کلی روند بهبود به صورت زیر خواهد بود :

بعد از حدود یک هفته: بخیه ها برداشته می شوند (مگر اینکه بخیه ها به صورت خود به خود جذب شوند).

/در ۴ تا ۶ هفتگی: فرد باید بتواند ورزش های تماسی یا فعالیت های شدیدی را که به طور معمول انجام می دهد، از سر بگیرد.

عوارض لیپوساکشن

هر جراحی با خطراتی همراه است. لیپوساکشن با اینکه عملی ایمن و مطمئن است اما عوارضی را هم در پی دارد. هنگامی که فرد نزد یک متخصص باتجربه و متبحر این عمل را انجام می دهد، احتمال بروز این خطرات کاهش می یابد.

برخی از خطرات خطرات لیپوساکشن عبارتند از :

 • کبودی
 • عفونت
 • تورم یا بهبود ضعیف زخم
 • تغییر رنگ پوست یا تغییر در احساس پوست

دوره نقاهت جراحی لیپوساکشن

بسته به اینکه جراح از چه ناحیه و چه مقدار چربی را برداشته باشد، طول مدت بهبودی و یا دوره نقاهت متفاوت خواهد بود.چه مقدار چربی را برداشته و از کدام ناحیه، بهبودی هر فرد متفاوت است.

ممکن است لازم باشد فرد تا چند هفته از گن مخصوص روی ناحیه لیپوساکشن استفاده کنید. این لباس ها سبب کاهش تورم می شوند کمک می کنند تا پوست با خطوط جدید خود سازگار شود. در برخی موارد، ممکن است نیاز به تخلیه موقت در برش باشد تا خون یا مایع اضافی خارج شود.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =

تماس با دکتر