دکتر محمدرضا ترحمی / لاغری و پیکرتراشی / اطلاعاتی در خصوص لیپوماتیک ساق و ران
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

اطلاعاتی در خصوص لیپوماتیک ساق و ران

آیا شما هم جز افرادی هستید که هنگام خرید شلوار سایز کمرتان با ران پاهایتان متناسب نیست؟ به عنوان شلوار در قسمت ران پا سایز مناسبی دارد ولی از قسمت کمر گشاد است. ممکن است برای برطرف شدن این مشکل ورزش و رژیم غذایی های متعددی را امتحان کرده باشید اما هنوز با پاهای خوش تراش و زیبا فاصله ی زیادی داشته باشید. در اینصورت قید پوشیدن لباس های تنگ یا کوتاه را ممکن است بزنید ما در این مقاله سعی داریم شما را با روشی قطعی و تقریبا آسان لیپوماتیک سق و ران آشنا کنیم پس این مقاله را تا انتها بخوانید.

تاریخچه مختصر از لیپوماتیک

فیشر و ایلوز در تکنیک های لیپوساکشن پیشگام بودند. این جراحان از سیستم‌های آسپیراسیون با کانول‌های بسیار بزرگ استفاده می‌کردند که آسپیراسیون‌های بسیار ناهموار و بدون هیچ نوع نفوذ و از دست دادن خون بودند که استفاده از این تکنیک را محدود می‌کردند. این روش به عنوان لیپوساکشن خشک نامیده می شود.

بعداها فورنیه مفهوم لیپوساکشن سرنگی را معرفی کرد، در این روش اندازه کانول ها و قدرت آسپیراسیون کوچکتر بود و کانتور بدن همگن تری ایجاد می کرد. فشار قطعی برای این تکنیک استفاده از فرمول کلاین، همراه با مفهوم لیپوساکشن تومسنت بود. فرمول کلاین شامل ترکیبی از محلول نمک، لیدوکائین (به عنوان یک بی حس کننده موضعی) و آدرنالین (به عنوان یک منقبض کننده عروق و بی کربنات برای افزایش pH محلول است. با برخی از انواع، این ترکیب هنوز در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انجام لیپوماتیک، حجم کافی از مخلوط تزریق می شود تا جایی که ناحیه تحت درمان به دلیل تأثیر آدرنالین و فشار اعمال شده توسط مایع نفوذ شده، متشنج و سفید شود. این به ما امکان می دهد تا لیپوساکشن با حجم بیشتری را بدون از دست دادن خون قابل توجه در بیمار و بدون نیاز به متوسل شدن به انواع دیگر بیهوشی (اپیدورال یا عمومی) انجام دهیم.

برای پایان دادن به این ارائه مختصر در مورد تاریخچه لیپوماتیک، به طور مختصر به مشارکت دکتر گاسپاروتی اشاره می کنیم که مفهوم لیپوساکشن سطحی را معرفی کرد که ما را قادر می سازد تا با انجام لیپوساکشن های با حجم زیاد، به جمع شدن و سازگاری پوست بسیار رضایت بخش دست یابیم.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک دستگاه ویبراتور است که چربی های زیر پوست را به صورت شیمیایی یا مکانیکال در داخل بدن تکه تکه می کند و در نهایت چربی ها ساکشن و از بدن خارج می شوند. به طور کلی از لیپوماتیک برای ران، ساق، شکم، پهلو می توان استفاده کرد. همچنین باید گفت که لیپوماتیک یک روش جراحی موضعی برای خارج کردن چربی هاست.

لیپوماتیک ران و ساق

در این روش بدون بیهوشی تنها با استفاده از دستگاههای مخصوص لیپوماتیک چربی های زیر پوست به بیرون کشیده می شود که با اعمال تغییراتی قابل تزریق به بافت های دیگر بدن می باشد.

ممکن است فردی باشید که در تناسب اندام فقط نیاز به لاغر کردن ساق و ران داشته باشید چرا که این قسمت ها با جمع شدن چربی به چربی های مقاوم تبدیل شده است همچنین می توان گفت که با استفاده از ورزش و رژیم های غذایی مکرر برظرف نمی شود. بهترین و سریع ترین روش بدون بیهوشی با نتیجه دهی سریع و قابل مشاهده لیپوماتیک است که می توانید از آن سود ببرید.

لیپوماتیک ران موثرترین روش برای از بین بردن چربی های این بخش است. با استفاده از لیپوماتیک می توان چربی های پشت ساق، پشت و داخل ران و زانو را تخلیه کرد.

مزایای لیپوماتیک ساق و ران

انجام جراحی به روش موضعی دارای مزایایی است که ما در اینجا قسمتی از آن ها را برای شما بر می شماریم همچنین باید گفت اگر مقدار چربی های بدن بیش از اندازه باشد لازم است تعداد جلسات برای انجام کار افزایش یابد.

 • در یک جلسه انجام می شود.
 • جراحی به روش لیپوماتیک خونریزی ندارد.
 • سلولیت های ران پا به صورت کامل از بین می رود.
 • ماندگاری بالایی دارد و تا مدت ها در آن ناحیه چربی ذخیره نمی شود.
 • چربی های خارج شده به روش لیپوماتیک را می توان در قسمت های دیگر بدن استفاده کرد.
 • عدم بروز آمبولی ( آمبولی یک اختلال ریوی به علت مسدود شدن شریان ها در اثر لخته شدن خون می باشد )

افراد کاندیدای لیپوماتیک

اگر فردی با توده های چربی خیلی زیاد در تمام نقاط بدن به پزشک مراجعه کرد قطعا لیپوماتیک گزینه ی خوبی برای این فرد نیست و باید راههای درمانی دیگر را انتخاب کند. برای افرادی که چربی های مقاوم در یک قسمت از بدنشان وجود دارد و با ورزش و رژیم غذایی قادر به برطرف کردن آن نبوده اند گزینه ی بسیار مناسبی می باشد.

افراد مسن و افرادی که دارای چین و چروک در قسمت شکم هستند دقت داشته باشند که بعد از لیپوماتیک امکان افزایش این چین و چروک ها وجود دارد همچنین باید گفت که ممکن است شما به فرم و شکل دلخواه بدنی برسید اما به وجود آمدن این چین و چروک ها اجتناب ناپذیر است.

مراقبت های بعد از عمل جراحی لیپوماتیک

اگر جراحی لیپوماتیک را برای از بین بردن چربی های خود انتخاب کرده اید لازم است برای رسیدن به بهترین نتیجه مراقبت های بعد از لیپوماتیک را رعایت کنید که عبارتند از :

 • پوشیدن گن به صورت مداوم تا دو ماه بعد از جراحی لیپوماتیک
 • تا 6 هفته پس از عمل جراحی لیپوماتیک بدن هنوز ورم دارد که بعد از گذشت مدتی از بین می رود.
 • برطرف شدن کبودی ها بعد از لیپوماتیک تا 2 ماه زمان نیاز دارد، 7 روز پس از جراحی لیپوماتیک رنگ کبودی به ارغوانی تبدیل می شود و در نهایت تا دو هفته به طور کلی برطرف می شود.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج را به موقع استفاده کنید.
 • از نشستن طولانی مدت در زاویه 90 درجه اجتناب کنید.
 • ممکن است در نواحی لیپوماتیک شده حس سوزن سوزن به وجود آید تغییر حس پوستی بعد از لیپوماتیک شایع است که گاهی ممکن است تا 6 ماه طول  بکشد تا بدن به حالت عادی برگردد.
 • ماساژ با لوسیون بعد از لیپوماتیک در کاهش ورم بسیار موثر است.
 • نتیجه ی نهایی و رسیدن به فرم اصلی تا 6 ماه بعد قابل مشاهده است، اما در مجموع می توانید تاثیر این جراحی موضعی را بلافاصله پس از جراحی مشاهده کنید.

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن معمولی

قبل از عمل، عکس های قبل و بعد از بیمار برای ارزیابی عینی وضعیت قبل از جراحی و نتیجه نهایی گرفته می شود. قبل از جراحی، نواحی تحت درمان علامت گذاری می شوند (با تاکید ویژه بر عدم تقارن های احتمالی، نواحی با حداکثر برجستگی و فرورفتگی ها). در مرحله بعد اقدام به تزریق محلول بی حس کننده و منقبض کننده عروق انجام می شود. پس از رسیدن به اثر انقباض عروق مورد نظر، لیپوساکشن با استفاده از کانول هایی با اندازه بیش از 4 میلی متر شروع می شود. طراحی کانولا بسته به نظر جراح متفاوت است. پس از نهایی شدن مداخله، به بیمار آموزش داده می‌شود که لباس‌های فشرده‌کننده را برای مدت زمان متغیری که بیش از 4 هفته نباشد بپوشد.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند، ایده جذابی است. این نوع لیپوساکشن شامل معرفی کانول های ویژه با نوک اولتراسوند است که طول موجی را منتشر می کند که سلول های چربی را به طور انتخابی از بین می برد و مایع می کند و همزمان امولسیون به دست آمده را آسپیراسیون می کند.

این نوع لیپوساکشن به دلایل متعددی محبوبیت چندانی در بین جراحان پیدا نکرده است: هزینه بالای دستگاه، طولانی شدن بیش از حد زمان عمل، درد بیشتر پس از عمل برای بیمار، احتمال سوختگی و نکروز پوست و عدم سازگاری مجدد پوست.

عوارض جراحی به روش لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک هم مانند هر جراحی دیگر عوارض خاص خود را دارد که عبارتند از :

 • احتمال بروز حساسیت نسبت به داروی لیدوکائین که باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت مصرف داروی آسپرین امکان کبودی و خونریزی وجود دارد، به همین دلیل قبل از انجام جراحی توصیه می شود که از مصرف این دارو خودداری کنید.
 • دقت کنید در مطب یا مرکزی که اقدام به جراحی لیپوماتیک می کنید موارد بهداشتی رعایت و استرلیزه باشد در غیر این صورت احتمال عفوت پس از جراحی افزایش می یابد.
 • یکی از عوارض احتمالی اشتباه پزشک  می باشد، زیرا استفاده طولانی مدت از این دستگاه ممکن است باعث احساس خستگی در فرد و بروز خطا باشد.

هزینه جراحی لیپوماتیک

هزینه ی جراحی لیپوماتیک یک فاکتور مهم برای انجام دادن و یا منصرف شدن از یک کار زیبایی است. هزینه ی جراحی لیپوماتیک رابطه ی مستقیمی با میزان دانش و مهارت پزشک، شهرت و تجربه ی او، محل انجام این جراحی دارد. صرفا گران بودن جراحی لیپوماتیک به معنای انجام جراحی بی خطر و خوب نیست، لازم است حتما با تحقیقات کافی بهترین جراح پلاستیک را برای انجام لیپوماتیک انتخاب کنید.

لیپوماتیک یک روش بسیار خوب و نتیجه بخش برای لاغری موضعی است که امتحان خود را پس داده است، اما برای گرفتن بهترین نتیجه لازم است به بهترین پزشک متخصص پلاستیک مراجعه کنید. برای اینکار تحقیقات لازم را انجام دهید و از پزشک خود نمونه کار بخواهید.

سوالات متداول شما در مورد جراحی لیپوماتیک

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 7 =

تماس با دکتر