مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / لاغری و پیکرتراشی / نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک (نکات طلایی)

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک (نکات طلایی)

لیپوماتیک از مهم ترین و شایع ترین جراحی هایی است که در زمینه کاهش سایز و کاهش چربی های اضافی بدن بکار گرفته می شود. این جراحی همچون تمامی جراحی های زیبایی و درمانی که از سوی بسیاری از افراد انجام می شود مستلزم انجام مراقبت هایی است که به اندازه روند جراحی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراقبت هایی که افراد بعد از جراحی لیپوماتیک باید انجام دهند نحوه خوابیدن بعد از جراحی لیپوماتیک می باشد. از این رو در ادامه در خصوص نحوه خوابیدن بعد از جراحی لیپوماتیک صحبت خواهیم کرد.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک (نکات طلایی)

پس از انجام لیپوماتیک، فرد به دلیل طولانی بودن زمانی که در اتاق عمل سپری کرده است، با احساس خستگی و ضعف شدیدی مواجه خواهد شد. به همین دلیل، استراحت کافی و منظم برای بهبود وضعیت بعد از جراحی بسیار اهمیت دارد. برای بهبود وضعیت بعد از لیپوماتیک، نکاتی مانند نحوه خوابیدن بسیار مهم هستند. اگر طرز صحیح خوابیدن پس از جراحی را رعایت نکنید، ممکن است در ناحیه تحت درمان عوارضی به وجود بیاید. بنابراین، پس از لیپوماتیک، باید دستورالعمل‌های پزشک را رعایت کرده و نحوه خوابیدن صحیح را رعایت کنید تا بهبودی سریع تری را تجربه کنید.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از لیپوماتیک چگونه است؟

بسیاری از افرادی که عمل لیپوماتیک را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، از اهمیت نحوه صحیح خوابیدن پس از انجام پیکرتراشی آگاه هستند، اما ممکن است ندانند چگونه باید به صورت صحیح بخوابند تا هیچگونه عارضه‌ای به همراه نداشته باشند. بنابراین، این افراد ممکن است از پزشک خود درباره نحوه صحیح خوابیدن پس از عمل لیپوماتیک سؤالاتی داشته باشند تا با توجه به نکات و راهنمایی‌هایی که پزشک ارائه می‌دهد،یک خواب سالم و راحت پس از عمل داشته باشند. برای نحوه صحیح خوابیدن پس از انجام لیپوماتیک، باید به نکات زیر توجه کرد:

 • خوابیدن به نحوی که هیچگونه ضربه و فشاری به ناحیه تحت درمان وارد نشود: پس از عمل لیپوماتیک، ناحیه تحت درمان به شدت آسیب دیده است. بنابراین، بهتر است در هنگام استراحت به صورتی بخوابید که هیچ فشاری به این ناحیه وارد نشود. در غیر این صورت، فشار به ناحیه تحت درمان می‌تواند باعث تورم و کبودی در این ناحیه شود و درد زیادی را ایجاد کند.
 • استفاده از بالش اضافی در زیر پا‌ها: برای اینکه خون در ناحیه تحت درمان به خوبی جریان داشته باشد و بافت‌های موجود در این ناحیه بتوانند از مواد مغذی موجود در خون استفاده کنند، بهتر است در هنگام خوابیدن پس از لیپوماتیک یک بالش اضافی در زیر پا‌های فرد قرار داده شود.
 • پوشیدن گن در زمان خواب: حداقل تا ۴ هفته باید به صورت شبانه‌روزی یعنی حتی در زمان خواب نیز گن به تن داشته باشید. این کار به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.
 • رعایت زاویه ۴۵ درجه: درزمان خواب، باید بالا تنه را با زاویه ۴۵ درجه با پا قرار داد تا اگر جراحی در شکم یا بازو انجام شده است، ورم زودتر برطرف شود. رعایت این نکته به کاهش درد و تورم کمک می کند و بهبودی سریع‌تر را ایجاد می‌کند.

مقالات دیگر: لیپوماتیک شکم و پهلو

چند نکته درباره نحوه خوابیدن صحیح بعد از انجام جراحی لیپوماتیک ✅

نحوه خوابیدن بعد از انجام جراحی لیپوماتیک از مهم ترین مراقبت هایی است که باید در نظر داشته باشید.

 • نحوه خواب باید به شکلی باشد که پاهای افراد نسبت به بدن شان در سطح بالاتری قرار گیرد. این کار کمک می کند تا میزان فشار وارد شده به بدن و همچنین خونریزی کمتر شود. به همین منظور در هنگام خوابیدن در زیر پاهای خود از دو بالش استفاده کنید تا پاها به سمت بالا هدایت شود.
 • تلاش کنید که روی زخم ها و برش های ایجاد شده نخوابید تا هیچ گونه آسیبی به بدن تان وارد نشود.

همچنین، برای اطمینان از بهبودی احساسی و جسمی خود، پیشنهاد می شود به موارد زیر توجه کنید:

 • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک را رعایت کنید، به خصوص درروزهای اول بعد از جراحی.
 • رعایت تغذیه سالم و متنوع، با تاکید بر مصرف میوه، سبزیجات و غلات کامل.
 • از ورزش و فعالیت های شدید در طول چند هفته اول بعد از جراحی خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم و التهاب، از کمپرس یخ برای ناحیه جراحی شده استفاده کنید.
 • رعایت دستورالعمل های پس از جراحی که توسط پزشک شما داده شده است.
 • برای کاهش درد، از تمرینات تنفسی ساده استفاده کنید.

در کل، برای خوابیدن بعد از لیپوماتیک، بهتر است با پزشک خود مشورت کنیدو دستورالعمل های خاصی که برای شما مناسب است را از او دریافت کنید.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =

تماس با دکتر