مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

پروتز سینه

عواملی مانند بالا رفتن سن، کاهش وزن، باردای و شیردهی، ژنتیک و بیماری هایی مثل سرطان سینه، بر اندازه و سایز سینه ها تاثیر می گذارند. در صورتی که سینه ها کوچک باشند و تناسبی میان اندازه سینه ها با بدن وجود نداشته باشد، و یا این که سینه ها نسبت به هم تقارن نداشته باشند جراحی پروتز سینه توصیه می شود. با مشاهده این ویدئو می توانید پاسخ تمامی سوالاتتان را در زمینه عمل پروتز سینه دریافت کنید:

جراحی پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه فرم مصنوعی برای سینه است که می تواند جایگزین تمام یا بخشی از سینه شود و سبب فرم و حجم دهی سینه ها گردد.. در یک کاپ سوتین با یا بدون جیب سوتین جا می شود. “پروتز” کلمه برای بیش از یک پروتز است.

اکثر پروتزهای سینه از ژل سیلیکونی نرم که در یک لایه نازک محصور شده ساخته می شوند. آنها به گونه ای ساخته شده اند که شبیه شکل طبیعی سینه یک زن یا بخشی از سینه باشد. سطح بیرونی نرم و صاف به نظر می رسد و ممکن است شامل یک طرح کلی نوک پستان باشد.

بسیاری از زنانی که برای سرطان سینه جراحی کرده اند و بازسازی نکرده اند از پروتز سینه استفاده می کنند. با این حال، ممکن است برای زنانی که سینه‌هایشان به‌طور طبیعی از نظر اندازه یا شکل با یکدیگر متفاوت است، یا کسانی که بازسازی سینه‌ای انجام داده‌اند که یکنواخت نشده است نیز مفید باشد.

برای برخی از زنان، استفاده از پروتز ممکن است یک انتخاب موقت قبل از بازسازی باشد. سایر زنان ممکن است ترجیح دهند (یا نتوانند) بازسازی سینه را انجام دهند و پوشیدن پروتز را انتخاب طولانی مدت موثر و مناسبی بدانند. برخی از زنانی که قصد بازسازی ندارند، ترجیح می دهند از پروتز استفاده نکنند.

 

مزایای پروتز سینه

در عمل پروتز سینه، قرارگیری پروتز داخل سینه به افزایش اندازه و سایز سینه ها کمک می کند. این جراحی هم چنین مزایای زیر را نیز به همراه دارد:

 • بازسازی حجم از دست رفته سینه ها به دلیل بارداری و یا شیردهی
 • افزایش سایز سینه ها در خانم هایی که از کوچک بودن سینه های خود ناراضی هستند.
 • بهبود تقارن سینه ها
 • برقراری تناسب و توازن بیشتر در بدن
 • همچنین در زنانی که به دلیل سرطان سینه مجبور به برداشتن بخشی از بافت سینه و یا تمام بافت سینه می شوند.

مهم این است که هر خانمی باید از اندازه سینه خود راضی باشد، به همین خاطر عمل پروتز سینه تصمیمی است شخصی که در صورت مشاوره با جراح پلاستیک، قابل انجام می باشد.

عوارض عمل پروتز سینه

در صورتی که عمل پروتز سینه، نزد بهترین دکتر پروتز سینه انجام شود، عملی کم تهاجمی و با عوارض بسیار کم است. با این همه این عمل هم مانند سایر جراحی ها عوارض احتمالی مختص خود را دارد که البته با رعایت مراقبت های مربوط به قبل و بعد از عمل، و همچینن دقت و واسوس در انتخاب جراح پلاستیک می توان احتمال بروز عوارض را به حداقل رساند. عوارض احتمالی بعد از این عمل عبارتند از:

 • ظاهر بسیار بد محل برش ها
 • خونریزی
 • عدم قرینگی پستان ها
 • قرار دادن نادرست پروتز در محل
 • عفونت
 • بهبودی بسیار کند زخم ها
 • بی حسی در ناحیه سینه (در اکثر مواقع موقت است)
 • پارگی پروتز سینه
 • چین خوردگی پوست
 • عوارض بیهوشی عمومی
 • درد
 • حرکت پروتز
 • ایجاد کپسول در اطراف پروتز

در ویدئو زیر می توانید توضیحات دکتر محمدرضا ترحمی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی درباره ایجاد کپسول در اطراف پروتز، که یکی از عوارض پروتز سینه است را گوش دهید:

مواردی که بیمار قبل از جراحی باید بداند

 • در صورتی که سینه دچار افتادگی شده باشد، جراحی پروتز سینه کمکی به رفع این مشکل نخواهد کرد.
 • جراحی پروتز سینه از افتادگی سینه ها در آینده جلوگیری نمی کند و بعد از عمل، مواردی مانند تغییرات وزن، بالا رفتن سن و نیروی گرانش بر روی سینه ها تاثیر می گذارد.
 • جراحی پروتز سینه، شامل هزینه های بیمه نمی شود.

اقدامات لازم قبل از عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه، با بی هوشی عمومی انجام می شود، بنابراین در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا اگر داروی خاصی استفاده می کنید، حتما جراح خود را در جریان بگذارید. چنانچه دخانیات و یا الکل مصرف می کنید مصرف آنها را حداقل یک ماه قبل از جراحی  قطع کنید. همچنین لازم است دو هفته قبل از عمل پروتز سینه مصرف قرص های ضد انعقاد خون قطع شود.

حتما شب قبل از عمل پروتز سینه استحمام کنید و صبح جراحی ناشتا باشید. در روز عمل کارت شناسایی، مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید و گن مخصوص که سایز آن را جراح سینه تعیین می کند همراه خود داشته باشید.

روند جراحی پروتز سینه

گزینه های مختلفی در جراحی پروتز سینه وجود دارد، از جمله: قرارگیری پروتز، محل برش ها و نوع پروتز. امکان انجام این جراحی همزمان با لیفت سینه، برای آن دسته از خانم هایی که سینه های افتاده ای دارند نیز وجود دارد.

جراحی پروتز سینه که یک تا دو ساعت به طول می انجامد، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، روشی است سرپایی و بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود و قادر به انجام کارهای ساده و روتین خود می باشد.

در این شیوه جراحی بعد از تعیین محل قرارگیری پروتز، کیسه ای بالا و پایین عضلات قفسه سینه قرار می گیرد. پروتز در جای مناسب گذاشته و در انتها، برش ها نیز بخیه زده می شوند.

انواع مدل پروتز سینه

در این شیوه جراحی، از دو نوع پروتز سالینی و سیلیکونی استفاده می شود. هر دو پروتزهای ایمنی هستند و بهترین نتایج را به همراه دارند.

پروتزهای سالینی، متشکل از محلول حاوی آب نمک هستند و نتایج دلخواهی را برای بیمار ایجاد خواهند کرد. پروتزهای سیلیکونی، ضخیم تر هستند، از مواد ژل مانندی تشکیل شده اند و نتایج طبیعی تری را نسبت به پروتزهای سالینی به همراه دارند.

این پروتزها اندازه، فرم و بافت متفاوتی دارند. پروتزهایی که فرم دایره ای دارند باعث می شوند تا سینه ها بزرگ تر به نظر برسند. توصیه می شود در خصوص اندازه و فرم دلخواه سینه ها با پزشک مشورت داشته باشید تا بهترین نوع پروتز سینه برای شما در نظر گرفته شود.

انواع پروتز سینه بر اساس ظاهر آن ها

پروتزهای اشکی

پروتز های اشکی برجستگی بیشتری در قسمت پایین پروتز دارند. این پروتزها بیشتر برای افراد مسن به کار می رود.

پروتزهای گرد(round)

پروتز های گرد در مقایسه با پروتز های اشکی حجیم تر هستند. اگر این پروتزها جابجا شوند مشکلی به وجود نمی آید زیرا در تمام جهات سایز و فرم یکسانی دارند.

محل قرارگیری پروتز

امکان قرارگرفتن پروتز زیر عضلات سینه  و یا زیر پوست وجود دارد. در صورتی که پروتز زیر عضلات سینه ای قرار بگیرد، سینه بعد از جراحی ظاهر و فرم طبیعی تری خواهد داشت. البته در چنین حالتی، طول دوره نقاهت به مراتب بیشتر خواهد بود.

نوع پروتز و محل قرارگیری آن بر اساس اهداف و آناتومی بدن و سینه بیمار تعیین می شود.

محل ایجاد برش ها برای پروتز سینه

محل ایجاد برش ها جهت قرارگیری پروتز سینه عبارتند از:

 • زیر چین های طبیعی سینه
 • اطراف هاله قهوه ای رنگ دور سینه
 • زیر بغل

برش زیر بغل:

اکثر افرادی که قصد انجام دادن جراحی پروتز سینه را دارند، این روش را به سایر روش ها ترجیح می دهند زیرا هیچ برشی بر روی سینه صورت نمی گیرد.

اما ممکن است در این روش پروتز در محلی بالاتر از جای خود قرار بگیرد.

برش آرئولار(هاله قهوه ای رنگ دور سینه)

این روش برای افرادی مناسب است که قصد دارند همراه با پروتز سینه، لیفت سینه را نیز انجام دهند.

برش زیر چین های طبیعی سینه:

شایع ترین روش برای قرار دادن پروتز استفاده از این برش می باشد. در این روش پزشک به بافت سینه دسترسی بیشتری دارد و تغییر یافتن حس در این روش به حداقل می رسد.

برش هایی که در این نواحی ایجاد می شوند، نامشهود هستند. پزشک با بررسی هایی که پیش از جراحی انجام می دهد، بهترین ناحیه برش را در نظر خواهد گرفت.

محل ایجاد برش ها در عمل پروتز سینه

محل ایجاد برش ها در عمل جراحی پروتز سینه

در صورتی که پروتز سینه پاره شود، چه باید کرد؟

به ندرت پیش می آید که پروتز پاره شود، اما در صورت مواجه با چنین موردی، بیمار حتما باید به پزشک مراجعه کند. در صورتی که پروتز سالینی پاره شود، فرد متوجه می شود چرا که پروتز خالی خواهد شد. اما جای هیچگونه نگرانی نیست، زیرا مایعات اضافی جذب بدن می شود.

پروتز سیلیکونی که فرم سینه را حفظ می کند، بسیار مقاوم تر از پروتزهای سالینی هستند و احتمال پاره شده پروتزهای سیلیکونی بسیار کم است. اما در صورت پاره شدن این نوع از پروتزها، بهترین راه حل تعویض پروتز سینه است.

دوره نقاهت و بهبودی عمل

 • دوره نقاهت جراحی پروتز سینه در حدود دو تا سه ماه است، اما نتایج بلافاصله بعد از جراحی به خوبی مشخص خواهد بود.
 • بسیاری از بیماران یک هفته بعد از جراحی می توانند به محل کار خود برگردند. اما انجام فعالیت هایی مانند ورزش و یا بلند کردن اجسام سنگین که باعث وارد آمدن فشار به سینه ها می شود، به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.
 • بیمار باید یک هفته پستان بند مخصوص را بپوشد تا علاوه بر فرم گیری بهتر سینه، از وارد آمدن فشار به سینه نیز پیشگیری شود. در مواردی که بزرگ شدن سینه ها با تزریق چربی باشد، پوشیدن لباس زیر تنگ ممنوع است، چرا که باعث آسیب دیدن سلول های چربی و از بین رفتن نتیجه خواهد شد.
 • آب زدن به سینه تا بیست و چهار ساعت ممنوع است، چرا که پانسمان باید برای مدت زمان به نسبت طولانی بر روی سینه ها باقی بماند. استحمام و رفتن زیر دوش، بعد از برداشتن پانسمان بلامانع است. رفتن به استخر و گرفتن دوش آب گرم تا زمان بهبود کامل بخیه ها و تقریبا به مدت دو تا سه هفته ممنوع می باشد.
 • در خصوص شیرهی بعد از جراحی پروتز سینه باید بگوییم که، هیچ مشکلی برای شیردهی در آینده وجود نخواهد داشت. با این حال، شرایط سینه قبل از جراحی، عاملی مهم در میزان شیر مادر بعد از جراحی می باشد. توصیه می شود خانم هایی که در آینده قصد بارداری دارند، حتما در خصوص این موضوع با جراح پلاستیک خود مشورت داشته باشند.

مراقبت های لازم بعد از جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه، یکی از جراحی های زیبایی سینه است که عارضه کمی دارد و همچنین با درد زیادی همراه نیست. همچنین این عمل دوره نقاهت کمی دارد و چنانچه برخی موارد را بعد از عمل  رعایت کنید، درد و تورم بعد از عمل زودتر برطرف می شود و به فرم دلخواه سینه خود نیز خواهید رسید. اقداماتی که لازم است بعد از عمل پروتز سینه انجام دهید عبارتند از:

 • به دلیل اینکه درد بعد از عمل چندان زیاد نیست مسکن های قوی تجویز نمی شود.
 • تورم و کبودی بعد از عمل پروتز سینه طبیعی است که برای بهبود سریع تر آن می توان از کمپرس سرد و گرم استفاده کرد.

  نکته: به دلیل بی حسی موقت سینه بعد از عمل پروتز سینه، به هیچ عنوان از یخ و یا آب خیلی داغ استفاده نکنید، زیرا احتمال آسیب رسیدن به پوست سینه و یا سوختگی آن زیاد است. در روزهای اول از آب سرد استفاده کنید و چند روز بعد از کمپرس گرم با آب زیر چهل درجه سانتی گراد استفاده کنید. کمپرس سرد و گرم نباید بیشتر از ده دقیقه روی پوست قرار گیرد و روی چندین بار نیز باید تکرار شود.

 • حداکثر 3 روز پس از جراحی می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.
 • تا دو ماه بعد از عمل از انجام هر گونه فعالیت سنگین و ورزش خودداری کنید.
 • نیازی به کشیدن بخیه ها نیست و جذب بدن می شوند، جای بخیه ها نیز بعد از 6 ماه الی یک سال به مرور از بین می روند.
 • بهتر است تا دو هفته مصرف نمک را به حداقل برسانید. و از سوی دیگر مایعات، میوه، سبزیجات، ماهی و میگو را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • سوتین طبی را همیشه استفاده کنید.
 • از دو تا سه روز پس از جراحی، استراحت مطلق نداشته باشید و حتما باید تحرک و پیاده روی داشته باشید.
 • از چند هفته پس از عمل، ماساژ دادن به سینه ها را شروع کنید.

هزینه جراحی پروتز سینه

متاسفانه حتی اگر عمل پروتز سینه به دلایل درمانی نیز انجام شود جزء عمل های زیبایی محسوب می شود و شامل هیچ گونه بیمه درمانی نمی شود. از سوی دیگر نمی توان هزینه ثابتی برای عمل پروتز سینه در نظر گرفت و هزینه عمل پروتز سینه با توجه به عوامل مختلفی مانند تخصص پزشک، نوع و مارک پروتزی که استفاده می شود، بیمارستان یا کلینیکی که قرار است عمل جراحی انجام شود و بسیاری موارد دیگر می تواند متفاوت باشد.

سوالات رایج درباره ی جراحی پروتز سینه

آیا پس از جراحی پروتز سینه تغییراتی در حس افراد به وجود می آید؟

ممکن است افراد پس از جراحی پروتز سینه دچار کاهش و یا افزایش حس شوند. اما به طورکلی این تغییرات در تمامی روش ها شامل نیم درصد است. و بیشتر این تغییرات در روشی که آرئولار برش می خورد، مشاهده می شود.

آیا افرادی که مبتلا به بیماری فیبروکیستیک پستان هستند، می توانند جراحی پروتز سینه را انجام دهند؟

انجام دادن جراحی پروتز سینه برای افرادی که مبتلا به این بیماری می باشند بلامانع است. در افراد مبتلا به فیبروکیستیک برای سهولت معاینه پس از جراحی بهتر است، پروتز در زیر عضله قرار داده شود.

آیا افراد می توانند پس از جراحی سینه از حمام آفتاب و یا سولاریوم استفاده کنند؟

افرادی که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار گرفته اند مانعی برای استفاده از سولاریوم و حمام آفتاب ندارند، (ممکن است در صورت گرم شدن پروتز مدت زمان سرد شدن آن بیشتر از سینه طبیعی باشد) اما افراد باید به این نکته توجه کنند که در صورت برخورد اشعه آفتاب و یا سولاریوم با اسکار ناشی از جراحی، می تواند منجر به کند شدن روند بهبود اسکارها شود.

آیا فردی که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار گرفته می تواند با هواپیما سفر کند؟

مسافرت با هواپیما برای افرادی که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار گرفته اند بلامانع است.

ممکن است به علت به وجود آمدن حباب هوا در پروتز فرد صدایی را احساس کند. این صدا حاصل از جابه شدن مایع در هر دو نوع پروتز سالین و سیلیکونی می باشد که ناشی از تغییرات فشار هوا است. صدای ایجاد شده خود به خود برطرف خواهد شد.

آیا پروتز سینه بر کیفیت روابط جنسی تاثیر می گذارد؟

با توجه به اینکه سینه یکی از قسمت هایی می باشد که اعصاب زیادی دارد و در نهایت در کیفیت روابط جنسی تاثیر گذار است. افراد می توانند با انتخاب پزشک ماهر و با تجربه از ایجاد هر مشکلی  در اعصاب سینه جلوگیری کنند.

نتایج جراحی

بلافاصله بعد از جراحی، بیمار تغییر را در اندازه و سایز سینه های خود احساس خواهد کرد. التهاب و کبودی بعد از جراحی کاملا طبیعی است و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

تماس با دکتر