مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی بینی / نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی (به همراه عکس)

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی (به همراه عکس)

یکی از حساس ترین و پرطرفدارترین جراحی های زیبایی که در دنیا و به خصوص در ایران انجام می شود، جراحی زیبایی بینی است. مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی نیز از جمله مهم ترین عواملی است که در شکل ظاهری بینی بعد از عمل و همچنین کاهش دوران نقاهت، تاثیر بسزایی دارد. از جمله مهم ترین مراقبت هایی که بعد از عمل بینی از اهمیت ویژ های برخوردار است، نحوه خوابیدن پس از این جراحی است. برای این کار می توان از متخصص خود کمک گرفت. این کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است که نباید از آن غافل شد و باید آن را جدی گرفت، چرا که تمام زحمان جراح و نتیجه پس از آن به این چنین مراقبت هایی بستگی دارد.

طریقه-خوابیدن-پس-از-عمل-بینی

نحوه خوابیدن پس از عمل بینی باید به چه صورتی باشد؟

 • پس از اینکه جراحی به اتمام رسید، باید مکان مناسبی جهت استراحت کردن انتخاب نمود تا به بینی آسیب نرسد. نحوه قرار گرفتن بالش باید به گونه ای باشد تا شیب رو به بالا داشته باشد و بتوان وسایل مورد نیاز را در کنار خود قرار داد و به راحتی از آن ها استفاده نمود.
 • تا زمانی که بینی بتواند شکل کامل بگیرد و به نتیجه ای مطلوب برسد، بهتر است تنها بخوابید.
 • خوابیدن به پهلو وقتی مجاز است که مدتی از عمل بینی گذشته باشد و زخم ها بهبود یافته باشند.
 • تخت خواب با ارتفاع بالا، بهترین نوع تخت خواب برای بعد از عمل رینوپلاستی است.
 • در روزهای ابتدایی پس از عمل و تا حداقل 3 روز پس از جراحی، بهتر است استراحت مطلق داسته باشید تا حادثه ای رخ ندهد.
 • حداقل تا دو هفته پس از عمل بینی باید به پشت خوابید، به طوری که کمر به طور کامل روی زمین قرار بگیرد.
 • باید دقت داشته باشید که هنگام خوابیدن از غلت زدن بیش از حد خودداری نمایید، چرا که امکان آسیب به بینی بالا می رود.
 • برای کاهش تورم بهتر است که زاویه سر و بینی بین 30 الی 45 درجه باشد.
 • باید دقت داشته باشید که پس از رینوپلاستی، نوگ بینی با بالش برخورد نداشته بادش و یا فشار به آن وارد نشود، چرا که ممکن است سبب تشدید التهاب و زخم گردد.

چرا خوابیدن پس از عمل بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

یکی از کارهایی که در طول زندگی روزمره هر فردی، استرس و اضطراب را از وی دور می کند، خواب است. همچنین خواب سبب بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. استراحت و خوابیدن پس از عمل بینی که در آن بدن باید بتواند به ترمیم و بازسازی بافت ها برش خورده دارد

زمانی که انسان به خواب می رود جریان خون در رگ ها بیشتر می شود و به بافت ها و عضلات بیشتر خون رسانی می شود، این خون های اضافی موجب افزایش سطج اکسیژن و مواد مغزی شده است در نهایت برای سلامتی و بهبودی بسیار مفید است.

بیش تر بخوانید : مراقبت های بعد از جراحی بینی

چند نکته بسیار مهم

دریافت و کسب اطلاعات کافی قبل از عمل بینی و آگاهی بیش تر باید وارد اتاق عمل شد. این اطلاعات و آگاهی به وسیله مراجعه به یک جراح بینی خوب و مشاوه گرفتن از وی میسر خواهد بود. با ویزیت آنلاین می توان در وقت و هزینه نیز صرفه جویی نمود.

افرادی که نیاز به انجام جراحی های چشمی دارند، ابتدا باید این جراحی را انجام دهند و سپس به سراغ جراح های زیبایی و به خصوص جراحی زیبایی بینی روند. البته باید این نکته ذکر شودکه پس از بهبودی کامل رینوپلاستی می توانند انجام دهند.

در دوران نقاهت تان برابی رسیدن به تناسب اندام نیز تلاش کنید، البته این نکته برای کسانی که از چاقی و اضافه وزن رنج می برند صدق می کند.

برای کاهش درد و التهابات ناشی از عمل جراحی پزشک ممکن است برای شما داروهای ضد التهاب و ضد دردی تجویز کند، به طور دقیق و طبق دستور دارو را دریافت و مصرف کنید تا درگیر عارضه های جانبی بعد از عمل نشوید.

در طول مدت استراحت بعد از عمل جراحی از مصرف قهوه پرهیز نمایید. زیرا ممکن است در زمان خواب و میزان استراحت شما خللی ایجاد کند.

هر گونه استرس و اضطراب را از محیط اتاق خوابتان دور کنید و با آرامش کامل استراحت کنید، این کار برکیفیت و کمیت خواب تان تاثیر به سزایی می گذارد.

در چه زمانی پس از عمل بینی باید به پزشک مراجعه نمود؟

با مشاهده علائم زیر باید به پزشک مراجعه نمایید :

 • احساس سر درد و گردن درد شدید
 • افزایش درجه حرارت بدن
 • تورم و التهاب در ناحیه چشمی
 • خونریزی های شدید

پس از پایان یافتن عمل بینی، به دلیل حساس بودن این ناحیه، بسیار آسیب پذیر و مستعد هر نوع مشکل خواهد بود، به همین دلیل ضروری است که تمام تلاش انجام شود تا آسیبی به بینی وارد نشود تا شاهد بهترین نتیجه عمل بینی شود. با رعایت نکات ایمنی، بهترین نتیجه گرفته خواهد شد.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هشت =

تماس با دکتر