مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی زیبایی صورت / جراحی زیبایی چانه (ژنیوپلاستی)

جراحی زیبایی چانه (ژنیوپلاستی)

مهم ترین معیار برای سنجش زیبایی صورت و تناسب داشتن اجزای صورت با یکدیگر می باشد، بعضی از افراد هستند که بینی فانتزی و سربالایی ندارند یا چشم های آن ها به نسبت بزرگ نیست ولی تمامی این موارد باعث شده تا میان تمامی اجزای صورت با یکدیگر تناسب ایجاد شود و چهره افراد زیباتر به نظر برسد. چانه خوش فرم و زیبا یکی از مهم ترین معیارات زیبایی در صورت شناخته می شود که به چهره زیبایی خاصی می بخشد. چرا که نقش چانه در زیبایی و متناسب نمودن صورت کاملا غیر قابل انکار می باشد. از این رو برای برطرف کردن عیوب چانه علم پزشکی توانست جراحی ژنیوپلاستی را به جهان معرفی نماید ما در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با این جراحی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

جراحی زیبایی چانه (ژنیوپلاستی)

ژنیوپلاستی نوعی جراحی زیبایی و ترمیمی برای بزرگ کردن و برجسته سازی چانه های کوچک و عقب رفته و به منظور بازسازی و ایجاد تناسب در صورت انجام می گیرد. به طور کلی ژنیوپلاستی یا همان جراحی بزرگ کردن چانه روش فوق العاده موثر در جهت متناسب سازی اجزای مختلف صورت محسوب می شود.

تاثیر فرم چانه در زیبایی صورت

همانگونه که در ابتدا نیز اشاره شد چانه در زیبایی و تناسب صورت نقش بسیار موثری دارد، یگ چانه متناسب و ایده آل را بر حسب موارد زیر می سنجند.

  • یکی از موارد مهم در داشتن یک چانه ایده آل رعایت فاصله بین برجستگی چانه تا گردن می باشد که حدودا باید 5 سانتی متر باشد.
  • چانه باید حدودا 2میلی متر با لب پایین دهان فاصله داشته باشد در غیر اینصورت لب پایینبرجسته و بیشتر از چانه به نظر خواهد رسید.

اغلب جراحی چانه با جراحی فک انجام می گیرد که البته این موضوع بستگی موقعیت فک پایین و تشخیص پزشک متخصص دارد.

جراحی زیبایی چانه

در روش جراحی ژنیوپلاستی پزشک متخصص اقدام به بریدن استخوان چانه و سپس جلو كشیدن و فیكس كردن آن می نماید، اگر اندازه چانه بسیار کوچک و یا عقب رفته بود، جراحی با قرار دادن پروتز و ایمپلنت انجام می گیرد.

انواع روش های ژنیوپلاستی

در جراحی ژنیوپلاستی بیمار باید تحت بیهوشی کامل قرار بگیرد زیرا در این نوع جراحی از داخل دهان و زیر چانه برشی عمیق به منظور جابجایی چانه، برداشتن بخشی از چانه یا قرار دادن پروتز و ایمپلنت چینی انجام می گیرد جراحی ژنیوپلاستی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

اسلایدینگ چانه

از این نوع جراحی می توان برای بزرگ کردن یا کوچک کردن چانه بهره برد. در این روش پزشک متخصص با شکستن چانه و کشیدن آن به سمت جلوتر یا عقب تر اقدام به ایجاد اندازه مناسب و متناسب با صورت فرد می نماید.همچنین می توان مکان قرار گیری چانه را به سمت بالاتر یا پایین تر انتقال داد.

ایمپلنت چینی‌ چانه

افرادی که دارای چانه های عقب رفته و نامتقارنی دارند، با استفاده از ایمپلنت هایی که اغلب چینی هستند می توان این قبیل ناهنجاری های چانه را برطرف نمود.

ژنیوپلاستی کشویی

برخی از ناهنجاری های چانه علاوه بر اینکه بر روی چهره فرد تاثیر منفی می گدارند بلکه باعث مشکلاتی چون انسداد راه هوایی می شود. که در این موارد می توان از جراحی ژنیوپلاستی از نوع کشویی بهره برد، در این روش هیچ نوع پیوند استخوانی انجام نمی گیرد.

مراقبتهای لازم بعد از جراحی ژنیوپلاستی

انجام مراقبت های لازم بعد از جراحی ژنیوپلاستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که رعایت تمامی این مراقبت های بعد از جراحی باعث شده تا شما تنیجه بسیار مطلوبی را از جراحی خود دریافت کنید. این مراقبت های عبارتند از:

  • احساس درد یا داشتن تورم پس از جراحی ژنیوپلاستی امری طبیعی می باشد شما می توانید برای کاهش سریعتر کبودی و درد در این ناحیه داروهای مسکن و قرص های آنتی بیوتیکی که توسط پزشکتان تجویز شده را به موقع مصرف نمایید.
  • حتما درطول دوره بهبودی بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایید.
  • به علت زخم بودن داخل دیواره های دهان و بخیه های موجود حداقل تا 10 روز فقط غذاهای نرم میل نمایید.
  • برای مشاهده نتیجه و فرم نهایی چانه خود پس از جراحی چند ماه ممکن است طول بشکد.
  • در هنگام خوابیدن به منظور نگه داشتن چانه و سر بالاتر از بدن از دو بالشت استفاده نمایید.
  • از گن مخصوص چانه استفاده نمایید.
  • تا3 هفته پس از جراحی از مصرف دخانیات و الکل پرهیز شود.

هزینه جراحی ژنیوپلاستی چقدر است؟

در صورتی که قصد انجام این جراحی را دارید ولی در خصوص هزینه های آن هیچ اطلاعی ندارید باید گفت که هزینه های تاثیر گذار برروی هزینه ژنیوپلاستی به شرح زیر می باشد:

دستمزد جراح

هزینه های اتاق عمل

داروهای قبل و بعد از جراحی

آزمایشات قبل از جراحی

دستمزد جراح

موقعیت جغرافیایی کلینیک

سوالات متداول

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هفده =

تماس با دکتر