مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر محمدرضا ترحمی / جراحی زیبایی صورت / پروتز همزمان چانه و گونه

پروتز همزمان چانه و گونه

چنانچه قصد برجسته کردن گونه ها و چانه خود را دارید، پروتز همزمان گونه و چانه یکی از بهترین و سریع ترین راه هایی است که می توانید با آن، اینکار را انجام دهید. در واقع اینکار می تواند به خوش فرم شدن گونه هایی که برجسته نیستند، کمک زیادی کند. این جراحی به دلیل غیر تهاجمی بودن، سادگی و هزینه نسبتا پایین، به یکی از پر طرفدارترین و محبوب ترین جراحی ها تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم در خصوص نحوه انجام این جراحی و مزایا و عوارض آن صحبت نماییم.

قبل-و-بعد-از-پروتز-چانه

تاریخچه پروتز همزمان گونه و چانه

پروتز همزمان چانه و گونه در واقع از سال ۱۹۵۶ مورد استفاده بسیاری از جراحان و پزشکان قرار می گرفت که همان موقع نیز به عنوان یک روش زیبایی بی خطر و موثر در دنیا مورد تایید بسیاری از آن ها نیز بود. پروتز گونه از مواد ترکیبی مختلفی ساخته شده است که انواع مختلفی دارند و از سفت تا انعطاف پذیر متغیر می باشند. پروتز گونه نیز مانند دیگر پروتزها، شکل ها و اندازه های مختلفی دارند و اغلب آنها را می توان به صورت سفارشی و با توجه به ساختار مخصوص صورت تولید کرد. بعضی از پروتز های گونه از قبیل پروتز های ساخته شده از جنس سیلیکون، با بافت ادغام نمی شوند و به راحتی می توان آن را بعدا جدا کرد. پروتز های استخوان گونه دیگر ، مثل پروتز هیدروکسی آپاتیت، با بافت طبیعی استخوان ادغام و بخشی از ساختار گونه می شود.

عمل همزمان پروتز گونه و چانه

محل قرارگیری چانه با اینکه در قسمت یک سوم پایین صورت قرار دارد بعد از انجام پروتز در تمام صورت اثر کاملا چشمگیری  خواهد داشت. پروتز چانه با اینکه نسبت به سایر جراحی های زیبایی یک عمل نسبتا ساده است و عوارض چندانی پس از عمل به دنبال ندارد اما می تواند به طور کامل کاراکتر صورت را تغییر دهد. گونه نیز که در ناحیه وسط صورت قرار دارد که با قراردادن پروتز بر روی این ناحیه می توان  در فرم صورت تغییرات چشمگیری را مشاهده نمود.

جراحی پروتز همزمان گونه و چانه با یکدیگر حتی در مواردی موجب تغییر در ابعاد و اندازه و حتی زوایای صورت را می گردد که باید گفت پس از پایان جراحی نتایج بسیار چشمگیری به دست می آید.

پروتز گونه

پروتز گونه نوعی روش جراحی زیبایی می اشد که به صورت تهاجمی و همراه با بیهوشی کامل قابل انجام است که بیمار در یک محیط کاملا استریل شده تحت عمل جراحی قرار می گیرد. در این روش جراحی صورت بیمار جهت جلوگیری از نفوذ میکروب به داخل محل جراحی و روی پروتز به طور کامل ضد عفونی می شود.

پزشک متخصص در داخل دهان یعنی بالای لثه و پشت لب که در معرض دید نمی باشد برش هایی ایجاد می نماید و سپس در این محل بافت های عضلانی را از یگدیگر جدا کرده و  پروتزها را در داخل این برش ها قرار میدهد و با پیچهای تیتانیومی در هر طرف به داخل استخوان پروتزها فیکس می گردد، که معمولا در هر طرف صورت نیاز به دویاسه عدد پیچ می باشد تا پروتزها به هیچ عنوان از جای خود تکان نخورند  سپس محل برش در دولایه و بطور کامل بخیه زده می شودو جراحی پایان می یابد.

پروتز چانه

تقریبا از هر چهارنفری که برای جراحی زیبایی بینی مراجعه می کنند یک نفر  نیاز به تغییر سایز چانه دارد یک از روش های که در تغییر سایر چانه مورد استفاده قرار می گیرد، قرار دادن پروتز در چانه می باشد. این روش جراحی آسان ترین و بی خطر ترین روش جراحی چانه محسوب می گردد.

قرار دادن پروتز در داخل چانه به دو روش جراحی قابل انجام می باشد، روش اول از طریق برش داخل دهانی می باشد که هیچگونه برش پوستی ندارد . روش دوم از طریق برش کوچک 2 الی 3 سانتی متری درمحل چین زیر چانه انجام می شود سپس برای جدا کردن بافت های این ناحیه عصب های چانه که درون استخوان چانه و زیر دومین دندان کرسی کوچک می باشد بیرون می آید که جراح باید به این ناحیه توجه ویژه داشته باشد که حس چانه دستخوش تغییر نگردد، پس از آشکار شدن کامل استخوان چانه پروتز مناسب داخل برش قرار گرفته و با استفاده از پیچ های تیتانیومی در سه نقطه فیکس می شود تا هرگز جابجا نشود و در آخر محل های برش داده شده مورد بخیه قرار می گیرد،محل بخیه پس از مدتی از بین میرود ولی چانه ای که پروتز شده برای همیشه باقی خواهد ماند.

پروتز-گونه-و-چانه

کاندیدای انجام پروتز همزمان چانه و گونه

  • افرادی که قسمت میانی صورت آنها صاف و بدون برجستگی است.
  • افرادی که در زیر گونه های آنها گود افتادگی وجود دارد.
  • افرادی که گونه های خوش فرم و زیبایی ندارند.
  • افرادی که چانه آنها عقب رفتگی دارد
  • افرادی که چانه کوتاهی دارند.
  • افرادی که چانه آنها نوک تیز یا مربعی می باشد.
  • افرادی که بینی آنها در صورت برجسته تر از چانه می باشد.
  • افرادی که گردن یا غبغب فربه وچاقی  دارند.

نحوه جراحی پروتز همزمان چانه و گونه

وقتی پروتز همزمان چانه و گونه به همراه یک روش جراحی زیبایی صورت دیگر مثل لیفت صورت، لیفتینگ ابرو، جراحی بینی Rhinoplasty یا لیفتینگ پلک انجام شود، پروتز ها را می توان از طریق برش هایی که در آن روش های جراحی زیبایی انجام شده، قرار داد. وقتی عمل جراحی پروتز زیبایی گونه به همراه روش های جراحی زیبایی دیگر انجام نشود، پروتز ها به خودی خود از طریق برش های کوچکی که در دهان یا پلک پایینی انجام می شود، صورت می گیرد.

این پروتز ها در بسته های کوچکی که توسط جراح درست شده است، در بافت گونه قرار می گیرد. بخیه هایی که برای بستن برش مورد  استفاده قرار می گیرد در عرض ۱۰ روز جدا می شود یا در صورتی که داخل قرار داده شوند، در همین دوره زمانی حل می شوند.

خطرات و عوارض حاصل از پروتز همزمان چانه و گونه

پروتز همزمان چانه و گونه هر کدام جراحی هایی هستند که برای زیبا سازی فرم صورت به کار می روند و روشی ایمن و کم خطر محسوب می شوند. این دو جراحی به صورت همزمان نیز کم خطر و ایمنی می باشد. هزینه این نوع جراحی ها زیاد نیست و تا به کنون میلیون ها پروتز صورت از مواد غیرسمی مثل سیلیکون و پلی تترا فلورو اتیلن روی صورت استفاده شده اند که هیچ گزارشی مبنی بر حساسیت و عوارضی تا کنون داده نشده است.

این پروتز ها که مخصوصا برای استفاده در ناحیه گونه میان صورت و چانه ساخته شده اند در شکل ها و اندازه های مختلفی دارند. این پروتزها معمولا توسط بهترین جراح پلاستیک و زیبایی به صورت سفارشی ساخته می شوند تا تناسب طبیعی بیشتری با هر نوع صورت داشته باشند.

برچسب ها:

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 7 =

تماس با دکتر